niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Rynek trzody chlewnej. Ceny ani drgną

spot_img

Bez zmian minął kolejny tydzień na rynku trzody chlewnej. Cena na niemieckiej giełdzie VEZG utrzymuje się na poziomie 1,42 €/kg (wbc). W kraju sytuacja również bez zmian. Cena tuczników w wadze żywej wynosi średnio 4,65 zł/kg a za kl. E kształtuje się na poziomie około 6,25 zł/kg. Coraz większy niepokój rodzi się wśród hodowców, których działalność gospodarcza jest na skraju opłacalności. Większość z nich wstrzymuje się ze sprzedażą oczekując impulsów do wzrostu stawek. Wysoce prawdopodobne jest, że w nadchodzących tygodniach doświadczymy ożywienia cen w skupach w związku ze ze spodziewaną mniejszą podażą świń.

Zdaniem Aleksandra Dargiewicza z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, stopniowe znoszenie obostrzeń związanych z koronawirusem, odmrażanie turystyki oraz opóźniony efekt sezonu grillowego może pobudzić popyt na wieprzowinę.

Polska

Miniony tydzień charakteryzował się ku zaskoczeniu wzrostem cen za żywiec wieprzowy. W dniach 25-02.05.2021 r. zakłady objęte monitoringiem Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW poinformowały, że  żywiec wieprzowy kosztował przeciętnie po 5,03 zł/kg, 18 gr mniej niż w zeszłym tygodniu. W rozpatrywanym tygodniu cena sprzedaży półtusz wieprzowych uległa zmianie i wynosiła 7,30 zł/kg, o 3,1% mniej w odniesieniu do ostatniego notowania. Cena półtusz była o 16,6% niższa niż przed rokiem. 

UE

W dniach  25.04-02.05.2021 r. średnio w UE dostawcy za świnie rzeźne klasy E uzyskiwali 154,45 EUR/100 kg (-1,3 %) masy poubojowej schłodzonej.

 W Polsce cena żywca wieprzowego tej klasy, wyrażona w walucie unijnej ukształtowała się na poziomie 144,75 EUR/100 kg względem 149,97 EUR/100 kg z ubiegłego tygodnia.

Tab. 1 Średnie ceny netto (bez VAT) zakupu świń rzeźnych wg klasyfikacji poubojowej EUROP. (masa schłodzona [MPS]; -masa poubojowa ciepła [MPC] )

Tab. 2 Ceny sprzedaży półtusz wieprzowych – na rynek wspólnotowy:  

źródło:Biuletyn “RYNEK MIĘSA WIEPRZOWEGO” MRiRW
kzp-ptch.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x