Zdecydowanie można uznać sektor mleczarski za najbardziej stabilny spośród reszty gałęzi rolnictwa. Światowy popyt na produkty mleczarskie rośnie szybciej niż mogłoby się wydawać wywołując presję na wyższe stawki. Dodatkowo utrzymaniu trendu sprzyja wysoki kurs €, który zachęca producentów do eksportu produktów mlecznych.
Jak kształtowały się ceny na krajowym rynku?
Według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 28.02 – 07.03.2021 r masło w blokach zbywano przeciętnie po 16,09 zł/kg, o 3,3% drożej niż w poprzednim notowaniu. Masło konfekcjonowane sprzedawano po 17,37 zł/kg , o 2,3 % drożej niż w ubiegłym tygodniu.
Cena zbytu OMP (odtłuszczone mleko w proszku) wyniosła 10,21 zł/kg i była o 0,7% wyższa niż w poprzednim raporcie. Za pełne mleko w proszku uzyskiwano 12,94 zł/kg, o 3,9% więcej niż w ostatni tygodniu.
Ceny poszczególnych produktów mleczarskich w skupach
Obecnie mamy do czynienia ze stabilną ceną mleka w skupie na poziomie około 1,51 zł/l w zależności od zakładu skupującego oraz cennika. W tabelach poniżej zostały przedstawione ceny produktów mleczarskich jakie kształtowały się w kraju.
1.Produkty mleczarskie płynne
2. Produkty mleczarskie stałe
3. Sery i twarogi
źródło: Biuletyn „Rynek mleka” Ministerstwo Rolnictwa I Rozwoju Wsi. Zintegrowany system rolniczej informacji rynkowej
kowr.gov.pl
pfhb.pl