sobota, 23 listopada, 2024
spot_img

Rynek giełdowy: wzrosty cen kukurydzy i nasion oleistych?

spot_img

Najnowsze amerykańskie prognozy wspierają wzrosty cen kukurydzy i nasion oleistych

Na początku października kontynuowana jest hossa na rynku giełdowym zbóż i oleistych. W Chicago wymienione kontrakty wspinają się na coraz to nowe, nawet kilkuletnie maksima notowań. Przy okazji zyskują na wartości też unijne kontrakty. Po lekkiej korekcie spadkowej z końcówki września nie ma już śladu, a fundusze hedgingowe powiększają swoje długie pozycje w zbożach i kompleksie sojowym, licząc na dalszy wzrost notowań. Zachęcają do tego ostatnie prognozy Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Opublikowany w piątek 9-października miesięczny raport na temat podaży i popytu w USA i na świecie wywołał kilkuprocentowe wzrosty na rynku kukurydzy i soi, ale lekką korektę spadkową notowań amerykańskiej pszenicy, która wcześniej wspięła się na 5-letni szczyt.

Wspomniana prognoza uwzględniała silny spadek zapasów w USA pokazany w raporcie kwartalnym z 30-września. Obok zapasów początkowych, także produkcja amerykańskiej soi, kukurydzy i pszenicy została skorygowana w dół, podczas gdy podniesiona została prognozę eksportu amerykańskiej soi. W konsekwencji oczekiwane na koniec tego sezonu zapasy kukurydzy, soi i pszenicy w USA zostały obniżone w stosunku do wrześniowej prognozy o 36,9%-soja, 13,4%-kukurydza i 4,6%-pszenica.

Za spadek amerykańskich zapasów kukurydzy i soi (wysokie ceny) odpowiada większy eksport (głównie do Chin), a za mniejsze zbiory deficyt opadów i huragan, który nawiedził 10 sierpnia duży pas upraw.

Śladem zmian w USA pogorszyły się też globalne bilanse kukurydzy i soi w październikowej prognozie USDA. Warto wspomnieć, że obok USA znaczne cięcie zbiorów kukurydzy dotyczy też Ukrainy (- 2 mln ton).

O ile w USA pogorszył się bilans pszenicy (m/m i r/r), to w ujęciu globalnym najnowsza prognoza zapowiada wzrost podaży i zapasów tego zboża.

W skali globalnej i tak już rekordowa produkcja pszenicy oraz zapasy końcowe jeszcze bardziej wzrosły (m/m). Odpowiada za to 5-milionowy wzrost produkcji pszenicy w Rosji, do 83 mln ton. Silny wzrost zbiorów w Rosji (m/m) z nawiązką zrekompensował mniejsze szacunki dla Ukrainy, Kanady, Argentyny i USA.

Rekordowa podaż i zapasy pszenicy nie przeszkadzają we wzroście cen tego zboża. Oczy inwestorów skupiają się na przeciągającej się dotkliwej suszy, która może ograniczyć areał zasiewów i rozwój pszenicy ozimej w Rosji i w USA, ograniczając potencjał przyszłorocznych zbiorów. Utrzymuje się jednocześnie silny popyt ze strony importerów, którzy robią zapasy w obliczu II fali pandemii coronawirusa. Rosja na początku sezonu zdominowała rynek eksportowy pszenicy,  a brak konkurencji chociażby ze strony UE winduje ceny tego zboża.

Zmiany okresowe notowań na giełdowym rynku zbóż i oleistych:

Kontrakt futures (najbliższa seria)Cena zamknięcia 09.10.2020Zmiana tygodniowaZmiana miesięcznaZmiana roczna
 Paryż – kukurydza (nowy zbiór)176,5 eur/t+3,4% (+5,75 eur/t)+5,9% (+9,75 eur/t)+7,1% (+11,75 eur/t)
Paryż – pszenica200,25 eur/t+1,8% (+3,5 eur/t)+4,8% (+9,25 eur/t)+12,0% (+21,25 eur/t)
Paryż – rzepak393,75 eur/t+1,1% (+4,25 eur/t)+3,1% (+12,0 eur/t)+1,8% (+7,0 eur/t)
Winnipeg – canola (kanadyjski rzepak)527,3 cad/t+2,0%+4,3%+13,8%
EUR/USD1,1824+0,92%+0,18%+7,78%
Kukurydza155,5 usd/t+4,1%+12,9%+0,2%
Chicago – pszenica (SRW)218,2 usd/t+3,6%+11,2%+18,7%
Chicago – soja391,7 usd/t+4,4%+8,8%+15,4%
Chicago – śruta sojowa400,2 usd/t+3,9%+16,8%+17,2%

RZUT OKA WYKRESY NOTOWAŃ – zamknięcie najbliższej serii futures z 09.10.2020:

Giełda w Chicago:

Giełda w Paryżu:

Andrzej Bąk – eWGT

Źródło: USDA, CBoT, Euronext-Paryż

spot_imgspot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x