niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Do 500 tysięcy przetwórstwo, 100 tys. handel detaliczny. Od kiedy rolnicy mogą składać wnioski?

spot_img

Już od poniedziałku, 26 października br,, rolnicy będą mogli składać wnioski na dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu tzw. małego przetwórstwa i rolniczego handlu detalicznego (RHD) w ramach działania pod nazwą: „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”,Nabór potrwa do 24 listopada br.

Do 500 tysięcy na przetwórstwo

O wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych mogą się ubiegać rolnicy, domownicy lub małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w wyżej wymienionym zakresie. Przy czym, rejestracja działalności gospodarczej musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. Rolnicy zainteresowani tego rodzaju działalnością mogą wnioskować o wsparcie w wysokości do 500 tys. zł.

100 tysięcy zł dla RHD

Druga kategoria wsparcia dotyczy rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego. W tym przypadku nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej. Natomiast maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Refundacja do 50 procent kosztów

Dodajmy, że pomoc którą można otrzymać ramach „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi i ich rozwój”, przyznawana jest w formie refundacji w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.

Co można zrobić?

Katalog inwestycji na które można otrzymać wsparcie obejmuje m.in. budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej; inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Kto przyjmuje wnioski?

Wnioski składać można w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową.  Więcej szczegółów znaleźć można w punktach informacyjnych  biur powiatowych i oddziałów regionalnych ARiMR. Dostępna jest też bezpłatna infolinia pod numerem: 800-38-00-84. Wsparcie finansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach PROW na lata 2014-2020,


Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x