wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Rosja chce zdominować światowy eksport pszenicy w nowym sezonie

spot_img

W przeciwieństwie do większości dużych producentów zbóż, w Rosji panują tej wiosny bardzo sprzyjające warunki upraw pszenicy. Stąd krajowi i międzynarodowi analitycy podnoszą swoje oczekiwania zbiorów i mimo wojny, też eksportu rosyjskiej pszenicy.

O le na handel surowcami energetycznymi Zachód przynajmniej próbuje nałożyć sankcje na  Rosję, to w przypadku zbóż nikt nie spodziewa się wprowadzania poważniejszych restrykcji w sytuacji kryzysu żywnościowego na świecie. Sprzedaż olbrzymiej ilości drogiego ziarna będzie ułatwiona przez siłowe wyeliminowanie największego, obok UE, konkurenta jakim jest Ukraina. Wspomniane wyeliminowanie ukraińskich dostaw może się nie do końca udać, jeśli zawiąże się międzynarodowa koalicja, która siłą zapewni bezpieczeństwo żeglugi na Morzu Czarnym i umożliwi eksport przez port w Odessie.

Tymczasem światowi importerzy zbóż zmuszeni są szukać alternatywnych źródeł zaopatrzenia do momentu odblokowania, przynajmniej portu w Odessie.

Z Rosji napływają doskonałe prognozy zbiorów!

Rosyjski Związek Zbożowy spodziewa się, że krajowe zbiory zbóż osiągną w 2022 roku 128 mln ton, w tym 85 mln ton pszenicy i całkiem możliwe, że będą jeszcze większe.

Według firmy doradczej IKAR Rosja wyeksportuje więcej zbóż w nowym sezonie ze względu na duże zapasy i zbiory. IKAR podniósł swoją prognozę rosyjskich zbiorów pszenicy z 83,5 do 85 mln ton. Analitycy IKAR uważają, że Rosja może wyeksportować nawet 39 mln ton pszenicy w rozpoczynającym się 1 lipca sezonie 2022/23, podczas gdy w kończącym się sezonie eksport pszenicy powinien zamknąć się wynikiem 32,0-32,5 mln ton.

Jeszcze lepsze prognozy pochodzą od SovEcon, która to firma doradcza zakłada, że Rosja zbierze 88,6 mln ton pszenicy z czego wyeksportuje 41 mln ton (rekord).

Dla porównania zbiory zbóż w Rosji w 2021 r. wyniosły 121,4 mln ton, ale w 2020 r. aż 133,5 mln ton. Eksport zbóż z Rosji w sezonie 2020/2021 (1 lipca 2020 – 30 czerwca 2021) osiągnął 49 mln ton, w tym 38,4 mln ton pszenicy.

Prognozy międzynarodowe dla Rosji

Pierwsza prognoza USDA na nowy sezon zapowiadała produkcję rosyjską na 80 mln ton, a eksport na 39 mln ton, co by oznaczało, że Rosja będzie odpowiadać za 1/5 światowego eksportu pszenicy.

Tymczasem IGC podniosła (w stosunku do kwietnia) prognozę zbiorów pszenicy z 82,5 do 84,7 mln ton, a eksport z 33,1 do 37,1 mln ton.

Dla porównania, eksport pszenicy z UE prognozowany jest w nowym sezonie przez USDA na 36 mln ton (UE przegrywa z Rosją).

IGC oczekuje, że UE wyeksportuje rekordowe 40 mln ton pszenicy (więcej niż Rosja).

Andrzej Bąk
Źródło: TASS, Sovecon, IKAR, USDA, IGC

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x