wtorek, 23 lipca, 2024
spot_img

Młodzi rolnicy zyskali swoją radę. Co mają w planach?

spot_img

Na mocy Zarządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi została powołana Rada Młodych Rolników, która będzie organem pomocniczym Ministra. 24 maja odbyło się jej pierwsze posiedzenie.

Kowalczyk: Głos młodych jest ważny i powinien liczyć się w rolnictwie 

„Głos młodych jest ważny i powinien liczyć się w rolnictwie. Ich punkt widzenia jest zupełnie inny i bardzo potrzebny, szczególnie przy projektowaniu polityki rolnej na przyszłość” podkreślił podczas uroczystości powoływania Rady wicepremier Henryk Kowalczyk.

Zadaniem Rady, jako organu pomocniczego Ministra, będzie konsultowanie strategicznych i programowych dokumentów związanych z polityka rolną, a także inicjowanie nowych rozwiązań systemowych, które pomogą polskiemu rolnictwu sprostać wymogom cyfrowej rzeczywistości. W obszarze działania Rady znajdzie się także implementacja nowoczesnych technologii, co przyczyni się do uatrakcyjnienia polskiej wsi jako miejsca do pracy i życia młodych aktywnych, chcących się rozwijać ludzi.

Kandydaci do rady młodych rolników są związani z rolnictwem

Rada Młodych Rolników liczy 21 członków, wśród których jest jeden pracownik naukowy i siedmiu studentów z uczelni rolniczych w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu. Są w niej także uczniowie i uczennice prowadzonych przez Ministra Rolnictwa szkół rolniczych w Golądkowie, Studzieńcu, Radomiu, Suwałkach, Sichowie Dużym, Widzewie, Starym Lubiejewie, Różańcu, Gołotczyźnie, Bielsku Białej, Głubczycach, Sokołowie Podlaskim i Zduńskiej Dąbrowie.

Kluczowym przy wyborze członków było kryterium było związania rodzinnego kandydatów ze wsią. Pod uwagę brano także prowadzenie samodzielne bądź z rodzicami gospodarstwa rolnego i deklarowanie związania swojej przyszłości zawodowej i rodzinnej z obszarami wiejskimi.

Przewodniczącym Rady został Tomasz Stańczak, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Golądkowie, a jego zastępcą Marcin Wojciechowski, uczeń Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach. W składzie Rady są także dziewczęta, które sekretarz stanu Anna Gembicka zachęcała do zaangażowania się w działalność Kół Gospodyń Wiejskich.

„Jest w nich wiele ambitnych kobiet, organizujących najważniejsze wydarzenia z życia polskiej wsi, inicjujących wiele akcji społecznych, zajęć edukacyjnych i warsztatów” – podkreśliła wiceminister Gembicka.

Rada Młodych Rolników będzie współpracowała z uczelniami nad rozwojem 

„Ważną obecnie kwestią jest wykorzystanie nowoczesnych technologii w rolnictwie, np. paszportyzacja żywności czy system satelitarnego monitorowania upraw. Niezbędne jest więc, aby było to uwzględnione w programie szkół rolniczych, a następnie kontynuowane na uczelniach” – powiedziała sekretarz stanu Anna Gembicka i zapowiedziała podpisanie niebawem listu intencyjnego z uczelniami wyższymi zrzeszonymi w Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych.

Celem listu będzie podjęcie współpracy na rzecz rozwoju rolniczych i przyrodniczych dyscyplin nauki, zarówno w kontekście badań naukowych ukierunkowanych na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w gospodarce, jak i promocji wiedzy oraz nowoczesnego kształcenia kadr dla potrzeb rolnictwa i produkcji żywności. Działania w tym zakresie będą polegały m.in. na współpracy w celu podniesienia jakości kształcenia w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także rozwoju badań naukowych w dyscyplinach rolniczych i przyrodniczych oraz wdrożeniu ich efektów w gospodarce rolno-żywnościowej.

Plan? Zwiększenie atrakcyjności rolniczego kształcenia

Prowadząca posiedzenie dyrektor Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej Anna Radecka poinformowała o opracowywaniu w Ministerstwie dokumentu pod nazwą „Strategia kształcenia rolniczego w szkołach rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi do 2027 roku”.

Zwróciła się do członków Rady z prośbą o włącznie się do prac nad tą strategią i przedstawienie propozycji m.in. w zakresie dotyczącym zwiększenia atrakcyjności rolniczego kształcenia zawodowego, a także innowacyjnych form promocji, skutecznie zachęcających do podejmowania zawodowego kształcenia rolniczego.

„Należy pokazywać w przestrzeni publicznej atrakcyjność pracy w rolnictwie – że rolnik to zawód przyszłości” – dodała wiceminister Gembicka.

Źródło: MRIRW
Zdj: pixabay

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x