poniedziałek, 18 października, 2021
spot_img

Rolnik w gospodarstwie z maseczką na twarzy?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

W ubiegły piątek Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem pandemii. Zgodnie z nim, od czwartku 16 kwietnia br. do odwołania, obowiązywać będzie (jak zapisano w paragrafie 18 rozporządzenia), nakaz:zakrywania, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu”.
Obowiązek ten to część szeregu innych obostrzeń mających na celu skuteczne zwalczanie pandemii koronawirusa. Dotyczy on wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, również rolników i mieszkańców wsi.

 

Co należy zrobić?

Powyższy nakaz spełnimy gdy przebywając poza miejscem zamieszkania zakryjemy zarówno usta, jak i nos maską lub maseczką. Dopuszczalne jest również jednoczesne zakrycie ust i nosa częścią materiału lub odzieży (np.: rękawem, chusteczką czy szalikiem). Pamiętać jednak należy, że zakrycie twarzy czymś innym jest równoznaczne z niewywiązaniem się z nakazu.

 

Tylko dwa wyjątki

Wiedzieć też musimy, że powyższy nakaz obowiązuje we wszystkich przypadkach gdy przebywamy poza adresem zamieszkania i poza adresem stałego pobytu. A zatem, usta i nos zakrywać musimy nie tylko gdy znajdziemy się w miejscu publicznym (czyli np. na chodniku, na drodze, targowisku, sklepie itp.). Zgodnie z tym przepisem jesteśmy do tego zobowiązani, gdy tylko znajdziemy się poza domem lub np. poza wynajętym mieszkaniem, czyli także przykładowo na terenie prywatnym rozumianym jako gospodarstwo rolne. Oznacza to, że podczas samodzielnej jazdy samochodem, na polu w traktorze i w pracy (nawet, gdy jesteśmy właścicielem gospodarstwa rolnego i przebywamy w nim sami), czyli gdziekolwiek poza domem lub miejscem stałego pobytu – mamy obowiązek zakrywania ust i nosa.

Jakie kary?

Niezastosowanie się do powyższego nakazu, oprócz przewidzianych kar administracyjnych (od 5 tys. do 30 tys. zł) karane może być grzywną określoną na podstawie art. 54 Kodeksu wykroczeń, który według policji będzie mógł mieć tutaj zastosowanie.
Warto zatem, mimo uciążliwości, zastosować się do powyższych regulacji. Szczególnie, że dotyczą one spraw tak ważnych jak zdrowie i życie.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: RM, KPA, KW
Foto: Pixabay

Koronawirus: czy zakaz wstępu do lasu dotyczy również myśliwych?

 

 

 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

23,796FaniLubię
590ObserwującyObserwuj
8,750SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły