wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Rolnicze emerytury bez rezygnacji z gospodarstwa!

spot_img

W życie wchodzi długo oczekiwana i postulowana przez wiele środowisk rolniczych, zmiana w zapisach Ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, prowadząca m.in. do tego by rolnicy będący na emeryturze nie musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej (gospodarowania), po to by otrzymywać emeryturę w pełnej wysokości.

Emerytury bez zawieszeń 

Rząd przyjął wczoraj (20 kwietnia br.), projekt Ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Po wejściu w życie jej zapisów rolnik na emeryturze, by otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości, nie będzie już musiał zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej. 

W takim przypadku emeryt będzie zobowiązany do dalszego opłacania w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, zarówno podstawowej, jak i dodatkowej, gdy dotyczy to  prowadzenia gospodarstwa rolnego o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych.

Dodajmy, że do tej pory, o czym wielokrotnie już pisaliśmy, jeżeli rolnik-emeryt prowadził działalność rolniczą, to wypłata jego emerytury ulegała częściowemu zawieszeniu, co szczególnie w przypadku rolników w podeszłym wieku, bez ustalonych następców w gospodarstwie, było bardzo poważnym problemem.

Ponadto, emeryci rolniczy zgodnie ze znowelizowaną ustawą, będą mieli możliwość podejmowania rehabilitacji leczniczej w ośrodkach KRUS. Natomiast opiekunowie osób niepełnosprawnych zyskają możliwość udziału w turnusach regeneracyjnych.

Ułatwienia wnioskowania o środki UE!

Zmiany w przyjętej przez Rząd ustawie regulują też kwestie dotyczące tzw. zbiegu tytułów ubezpieczenia z rolniczego (KRUS) i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych (ZUS). Dzięki znowelizowanej ustawie, rolnicy będą mogli unikać niekorzystnych przerw w podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników, co może być np. przeszkodą w ubieganiu się o pomoc ze środków Unii Europejskiej w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. 

Tego rodzaju sytuacja do tej pory mogła też uniemożliwiać dalsze podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w przypadku podejmowania – oprócz działalności rolniczej, również dodatkowo pozarolniczej działalności gospodarczej, co jest preferowanym obecnie, alternatynym kierunkiem zmian w rolnictwie.

Szkolenia i wojsko do KRUS!

Jak zapewnia Rząd, nowe przepisy będą też sprzyjały większej mobilności zawodowej. Rolnicy i domownicy będą mogli bez obawy o utratę ubezpieczenia w KRUS podejmować np. szkolenia, które umożliwią im zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych.

Wprowadzona zostanie również możliwość zaliczania do wysokości części składkowej emerytury rolniczej KRUS, okresów odbywania czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresów jej równorzędnych. Dotyczyć to będzie także okresów zastępczych form służby wojskowej przypadających przed 1 stycznia 1999 r., gdy dana osoba nie posiada stażu ubezpieczeniowego w ZUS i gdy okres służby nie może wpłynąć na podwyższenie świadczenia emerytalnego z powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych realizowanego przez ZUS.

Od kiedy to prawo?

Powyższe prawne rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innym terminie. Projekt powyższych zmian w prawie przedłożył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wicepremier Henryk Kowalczyk. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x