środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Rolnicy rekordowo zadłużeni

spot_img

Styczeń okazał się rekordowym miesiącem pod względem zadłużenia dla rolników. Jak wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów, pod koniec maja 2021 r. całkowite zadłużenie rolników zajmujących się uprawą roli i hodowlą zwierząt wynosiło 301,2 mln zł. Do takich statystyk przyczyniła się między innymi pandemia i związane z nią perturbacje. 

Początek roku z rekordową liczbą zadłużonych rolników

Nie tylko suma zadłużenia bije rekordy ale także ilość zadłużonych rolników. Na początku roku zadłużonych było 4 526 osób. Pod koniec maja nastąpił jednak lekki spadek, tj. o niespełna 1%.  Wzrósł także średni dług, który wyniósł ponad 66 tys. złotych, co w ciągu roku oznacza wzrost o ponad 7%.  Ze statystyk wynika, że okres przeterminowania wierzytelności wydłużył się z 734 do 802 dni a w okresie od stycznia do końca maja ub.r. przybyło w KRD 115 rolników. 

W przeciągu zaledwie czterech miesięcy 2021 r. w bazach BIK oraz BIG InfoMonitor przybyło firm rolnych i rolników indywidualnych.  Wysokość zadłużenia w tych grupach wzrosła odpowiednio ponad 353 tys. zł oraz niemal 163 tys. zł.

Jednak z przekazywanych informacji Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska z KRD, wynika, że ta wartość zadłużenia jest zawyżona przez długi wpisane przez wtórnych wierzycieli, czyli fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne.  Odkupują one zadłużenie głównie od banków, telekomów, towarzystw ubezpieczeniowych, gdy pierwotny wierzyciel nie jest w stanie sam odzyskać pieniędzy.

Dane mówią same za siebie. Podwyżki nie rekompensują kosztów produkcji przez co wiele rolników dokłada się do interesu, często zadłużając się by przetrwać.

Źródło:money.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x