środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Revylucja w ochronie zbóż od firmy BASF

spot_img

15 grudnia odbyła się konferencja pod hasłem „Revylucja w BASF”. W roku 2021 firma BASF wprowadza nowe rozwiązania w ochronie roślin. To dobra wiadomość, szczególnie ze względu na dużą liczbę wycofanych substancji czynnych. Co oferuje producent środków ochrony?

Rok 2020 był przewrotny również dla rolnictwa. Zaczął się brakiem zimy i szybkim startem wegetacji, a także suszą, która trwała aż do maja. Dzięki opadom deszczu w maju, plony zbóż były wysokie, a ceny najwyższe od kilku lat. Natomiast jesień była bardzo deszczowa co opóźniało zbiory ziemniaków, kukurydzy i burków, co w konsekwencji opóźniło również jesienne zasiewy zbóż ozimych. Szczególnie w południowej części kraju wiele plantacji zostało zasianych pod koniec listopada, a nawet na początku grudnia. Tak podsumował sezon Cezary Urban, dyrektor Agricultural Solutions BASF. Rok 2020 okazał się również korzystny dla polskiego rynku środków ochrony roślin, który wyniósł 2.6 miliarda złotych. Także firma BASF odnotowała swoje udziały w większości na tym rynku, co uplasowało ją na pozycji vicelidera wśród producentów środków ochrony roślin.

Revylucja w BASF

Revysol to nowość na rynku substancji czynnych. Początki pracy nad tą substancją czynną sięgają roku 2006, kiedy to firma BASF postanowiła opracować produkt będący odpowiedzią na potrzeby konsumentów. Spośród 4000 zaprojektowanych i zsyntetyzowanych związków tylko 5 z nich okazało się rokującymi, do dalszych prac wdrożeniowych. Firma BASF otrzymała około 30 formulacji w niecałe 8 lat. Wykonaliśmy ponad 1200 analiz regulacyjnych i ponad 8500 doświadczeń polowych, po to by odpowiedzieć na potrzeby konsumentów i przedstawić swój innowacyjny produkt – podsumowała Katheryna Dewmydas, Dyrektor Marketingu BASF Agricultural Solution.

Zmieniający się klimat zmienia również podejście do ochrony roślin. Rolnicy muszą mierzyć się z gwałtownymi zjawiskami pogody, co również wpływa na skuteczność przeprowadzanych zabiegów. Dodatkowo zmiany legislacyjne oraz wycofywanie substancji czynnych stanową pewną trudność w ochronie. Od rozwiązań w ochronie roślin oczekuje się również by były efektywne, co przekłada się w efekcie na opłacalność produkcji. Takie rozwiązania chce zaproponować producentom rolnym firma BASF podkreślił, dr Jarosław Nadziak, Crop Manager w firmie BASF.

Rolnicy na rynku mogą korzystać już z rozwiązania na  pierwszy zabieg fungidcydowy T1, czyli RevyFlex.  Jest to rozwiązanie składające się z Revycare (będącego połączniem Revysolu i sprawdzonej strobiluryny F500) oraz zawierającego metrafenon produktu Flexity. Revysol wiąże się średnio 100-krtonie mocniej z patogenem w porównaniu ze standardowymi substancjami czynnymi. Działa już od 5°C, dzięki czemu rolnik nie musi uzależniać ochrony roślin od przebiegu pogody i może chronić łan bardzo wcześnie. Standardowe rozwiązania umożliwiają ochronę łanu w wyższych  temperaturach. Zalecana dawka RevyFlex to 0,8-1 l/ha Revysolu oraz 0,4/0,5 l/ha Flexity. W nowym roku firma BASF wprowadza również na rynek rozwiązania do ochrony zbóż w fazie T2 i T3, co umożliwia kompleksową wiosenną ochronę roślin przed chorobami.

RevySky to rozwiązanie polecane do ochrony liścia flagowego i podflagowego. Rozwiązanie składa się z Revysolu, który jest pierwszym trazolem z grupą izopropanolową oraz Xemium substancją czynną z grupy karboksyamidów (SDHI).Revysol jak już wcześniej zostało wspomniane średnio 100- krotnie lepiej wiąże się z patogenem przez co ochrona jest bardziej skuteczność. Badania potwierdzają również 29% większą skuteczność ochrony przed septoriozą w porównaniu do standardowych traizoli, takich jak protiokonazol i epoksykonazol. RevySky jest rozwiązaniem polecanym nie tylko do ochrony przed septoriozą, ale również rdzy żółtej i brunatnej, plamistość siatkowej, rynchosporiozy, ramularii czy rdzy jęczmienia. RevySky charakteryzuje się działaniem interwencyjnym i wyniszczającym, przez umożliwia ochronę w długim okresie czasowym. Jest to szczególnie ważne, gdy warunki pogodowe nie pozwalają na wykonanie terminowego zabiegu oraz gdy rolnik wykonuje zabieg zbyt późno. Rozwiązanie to pozwala lepiej rozłożyć prace w gospodarstwie szczególnie, gdy dochodzi do ich spiętrzenia. Zalecana dawka do stosowania w pszenicy ozimej, jęczmieniu jarym i ozimym to 1,25-1,5 l/ha, natomiast w pszenżycie i życie ozimym to 1 l/ha.

Natomiast do fungicydowej ochrony kłosa firma BASF proponuje RevyTop, które składa się z preparatów Sulky, zawierający Revysol oraz Simveris, w którego skład wchodzi metkonazol. W okresie, gdy przeprowadzany jest zabieg popularnie zwany T3, szczególnymi problemai w ochronie są wysoka presja chorób kłosa oraz liści głównych, intensywne deszcze oraz silne nasłonecznienie, które przyspiesza degradację substancji czynnych. Również w tym przypadku Revysol charakteryzuje się 4-krotnie wyższą odpornością na promieniowanie UV w porównaniu do protiokonazolu. Skuteczność tej substancji czynnej jest również 36% wyższa niż protiokonazol podczas wystąpienia opadów. RevyTop polecany jest do zwalczania szerokiego spektrum chorób tj. fuzarioza kłosów, ale również chorób liściowych, które mogą wpłynąć na poziom plonowania jak np. rdza brunatna i żółta, rynchosporioza, ramularia, plamistość siatkowa jęczmienia czy septorioza paskowana liści. Jak wynika z badań polowych przeprowadzonych, z wykorzystaniem tej technologii uzyskano plon wyższy o 3,3 dt/ha w porównaniu do podobnych rozwiązań dostępnych na rynku. Przeprowadzone badania potwierdzają również skuteczność w redukcji zawartości mykotoksyn. RevyTop polecany jest do stosowania w dawce 0,5 l/ha Sulky + 1 l/ha Simveris.

Rozwiązanie na mniej intensywne plantacje

W związku z wycofaniem popularnego wśród rolników środka Duett Star, firma BASF proponuje nowe rozwiązanie pod nazwą „Duet na Start”, które jest połączeniem Empartisu i Flexity. Substancje czynne zawarte w rozwiązaniu to boskalid, metrafenon i krezoksym metylowy. Duet na start polecany jest do zwalczania mączniaka prawdziwego, plamistości siatkowej jęczmienia, rynchosporiozy, rdzy brunatnej, septoriozy liści i łamliwości podstawy źdźbła. Poza ochroną rozwiązanie to ma udowodnione efekty fizjologiczne na wczesny rozwój kłosa. Dzięki braku zawartości w Duecie na start triazoli, może być stosowane już w niskich temperaturach. Wszystkie trzy substancje działają zapobiegawczo i mogą być pobierane niezależnie od temperatury. Duet na start polecany jest do stosowania w dawce Empartis 0,75 l/ha + Flexity 0,25 l/ha.

Autor: Aleksandra Wieremczuk

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x