środa, 22 maja, 2024
spot_imgspot_img

Brytyjscy hodowcy zobowiązani do trzymania ptaków wewnątrz budynków

spot_img

Wirus grypy ptaków z dnia na dzień nabiera rozpędu docierając do kolejnych państw. Skutki, jakie niesie za sobą ptasia grypa, wzbudzają obawy wśród hodowców m.in. Brytyjczyków. Ze względu na tę wyjątkowo niebezpieczną sytuację Anglicy zdecydowali się na ruch, który może ograniczyć rozprzestrzenianie choroby.

Zobowiązanie dotyczy wszystkich bez wyjątku

 Sytuacja jest na tyle poważna, że dla regulacji wprowadzonych dnia 14.12.2020 nie wprowadzono wyjątków. Do trzymania ptaków wewnątrz budynków lub podjęcia odpowiednich kroków w celu zablokowania kontaktu drobiu z dzikimi ptakami zostali zobowiązani wszyscy hodowcy drobiu, niezależnie czy to komercyjna  ferma czy drób utrzymywany na własne potrzeby. 

Powody zamknięcia hodowli w systemie otwartym

Wielka Brytania specjalizuje się w produkcji drobiarskiej z dostępem do przestrzeni na wolnym wybiegu. Największy udział w rynku mają właśnie jaja konsumpcyjne z ferm tak zwanych wolnowybiegowych. Tylko w 2019 roku na Wyspach Brytyjskich aż 57,5 proc. kur utrzymywana była na fermach typu wolny wybieg (27 mln kur z 46,6 mln pogłowia kur nieśnych ogółem).

Tak naprawdę to brytyjskim inwestycjom zawdzięczamy szybki postęp w rozwoju produkcji jaj z „1” w obrazie całej UE. W 2019 roku 39 proc. całej podaży jaj wolnowybiegowych na rynku unijnym było pochodzenia brytyjskiego.”– zwraca uwagę KIPDIP, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Nic więc dziwnego dlaczego angielscy hodowcy zdecydowali się na takie posunięcie. Stracenie pozycji lidera w tego typu produkcji okazać by się mogło dużym problemem dla sektora drobiarskiego szczególnie w dobie pandemii i Brexitu.

źródło:KIPDIP.org.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x