Do ministerialnych uzgodnień i publicznych konsultacji trafił projekt zmiany Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach Poddziałania „Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego unijnym dofinansowaniem w ramach PROW na lata 2014-2020.
Oddziaływanie na środowisko
Zmiana dotyczyć ma zobowiązania rolnika – beneficjenta pomocy – do przedstawienia dokumentów potwierdzających, że operacja będzie wdrażana zgodnie z przepisami o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Regulacja będzie dotyczyła beneficjentów, którzy złożą wnioski o przyznanie pomocy od 2021 r. Zmiana wynika z wniosków unijnych instytucji certyfikujących PROW, które zobowiązały Polskę do uzupełnienia procedur o obowiązek weryfikacji poprawności procesu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko i zapewnienia, że wyłącznie operacje zgodne z zasadami ochrony środowiska uzyskają pomoc.
Konieczna ocena wpływu
W myśl nowych reguł jeszcze przed otrzymaniem pierwszej raty pomocy beneficjent wsparcia będzie musiał złożyć dokumenty potwierdzające przeprowadzenie oceny wpływu operacji na środowisko. Wymagane będzie dołączenie do wniosku o wypłatę pierwszej raty wiążącej ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Nowe regulacje nie znajdą zastosowania w przypadku rolników, którym już przyznano wsparcie.
Wyjątkiem od tej reguły będą wnioskodawcy z ostatniego naboru, który zakończył się 30 czerwca. Jednak z zasady pomoc ta dotyczy gospodarstw o wielkości ekonomicznej do 13 tys. euro, co praktycznie wyklucza prowadzenie produkcji zwierzęcej w ilości przekraczającej wartość graniczną konieczną do przeprowadzenia oceny oddziaływania.
Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay