sobota, 24 lutego, 2024

Plan Ministra Pudy na ASF

spot_img

Znane są bliższe szczegóły ministerialnego Programu wsparcia dla rolników i rolnictwa w walce z ASF. Ogłosił je dziś (20 lipca br.), podczas specjalnej konferencji prasowej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. 

– To nie są jakieś pomysły składane na ostatnią minutę – wyjaśnił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda. –  Od kilku tygodni działa przy Ministerstwie Rolnictwa zespół specjalistów, którego zadaniem jest przygotowanie szczegółowego planu działań w walce z ASF, a także form wsparcia dla rolników po ustaniu obecnej fali epidemii. 

Dofinansowanie inwestycji i zakupów

W zakres ministerialnego Programu wejdzie więc m.in. wsparcie w postaci dofinansowania budowy niecek na środki odkażające w gospodarstwach hodowlanych, dofinansowania adaptacji budynków gospodarskich na potrzeby spełnienia zasad bioasekuracji, budowy ogrodzeń oddzielających gospodarstwa od stref występowania dzikiej zwierzyny, a także zabezpieczeń oddzielających tzw. strefy czyste w gospodarstwach od tych, w których przebywać mogą ludzie niezwiązani z pracą w gospodarstwie. Planuje się też wsparcie dla rolników, producentów trzody w postaci dofinansowania zakupu mat, środków dezynfekcyjnych i innych materiałów służących wdrażaniu zasad bioasekuracji. 

Wyrównanie strat w skupie

– Ważnym elementem wsparcia będzie rządowe wyrównanie strat wynikających z obniżenia cen skupu trzody ze stref czerwonej i różowej – zapewnił Minister Grzegorz Puda. –  W tym przypadku rolnicy także będą mogli wnioskować o wsparcie w postaci rekompensat za wykazane straty w stosunku do cen z innych części kraju. W tym przypadku ze szczególną troską myślimy o powiatach : żuromińskim czy piotrkowskim, ale tego rodzaju wsparcie dotyczyć będzie również innych zagrożonych obszarów Polski. 

1,5 miliona zł na odtwarzanie hodowli 

Kolejna forma ministerialno-rządowej pomocy dotyczyć będzie wsparcia na wznowienie działalności gospodarstw po przejściu ASF. W tym przypadku Minister Grzegorz Puda zapowiada pomoc dla hodowców trzody w postaci nieoprocentowanych kredytów z 10-letnim okresem spłaty w wysokości nawet do 1,5 miliona złotych na gospodarstwo. A wnioski poszkodowanych rolników będą mogły dotyczyć m.in. zakupu prosiąt i pasz.

Ministerstwo Rolnictwa planuje też dofinansowanie rolniczych inicjatyw z zakresu małego przetwórstwa, rolniczego handlu detalicznego (RHD) i przedsięwzięć związanych z odtworzeniem obrotu produktami rolno-spożywczymi na obszarach dotkniętych ASF.  

Wzmocnienie kadr i laboratoriów  

– To co się obecnie dzieje to jest wojna! – powiedział podczas konferencji Główny Lekarz Weterynarii dr Mirosław Welz. – A żeby ją wygrać trzeba mieć armię, dlatego działający przy Ministerstwie Rolnictwa zespół fachowców postulował i zyskał zgodę resortu na dofinansowanie rozwoju kadrowego państwowej Inspekcji Weterynaryjnej. Nasz plan to także szybkie wykrywanie ognisk i kanałów transmisji wirusa ASF dlatego stawiamy też na rozwój sieci laboratoriów wykrywających i analizujących występowanie wirusa

Laboratorium w Piotrkowie Trybunalskim

W tym kontekście Główny Lekarz Weterynarii zapowiedział utworzenie kolejnego laboratorium. Tym razem w Piotrkowie Trybunalskim

Przypomnijmy, że w skład zespołu opracowującego ministerialny Program walki z ASF wchodzą przedstawiciele właściwych departamentów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Inspekcji Weterynaryjnej. Więcej informacji na temat programu w naszym artykule pt.: Śmiały plan Ministra Pudy, czy błędna ocena sytuacji? (publ. 19 lipca br. link: https://agroprofil.pl/aktualnosci/smialy-plan-ministra-pudy-czy-blad-w-ocenie-sytuacji/ )

Źródło i foto: MRiRW

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
rolnik
rolnik
2 lat temu

Jakie są dopłaty do uprawy tytoniu jakie do ziemniaków skrobiowych jakie do pomidorów A jakie do soji ? Miał być program polska soja bo rządowi zależy na białku .Duże gospodarstwa nie mogą korzystać z dopłat unijnych . spółki skarbu państwa zaopatrujące rolników w nawozy nie kupują od spolek które je produkują tylko od pośredników .Dopłatą do paliwa 10zl jaki szum obniżcie podatki i nie trzeba dopłat .Ja najczęściej ministra widzę jak wizytuje KGW.Dofinansowasnie przetwórstwa w piwnicy Pan minister to porażką jak wcale ministerstwo

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x