wtorek, 28 września, 2021
spot_img

Restrukturyzacja małych gospodarstw. Z warunkami oddziaływania na środowisko?

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

Do ministerialnych uzgodnień i publicznych konsultacji trafił projekt zmiany Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 23 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej na operacje typu “Restrukturyzacja małych gospodarstw” w ramach Poddziałania “Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw” objętego unijnym dofinansowaniem w ramach  PROW na lata 2014-2020.

Oddziaływanie na środowisko

Zmiana dotyczyć ma zobowiązania rolnika – beneficjenta pomocy – do przedstawienia dokumentów potwierdzających, że operacja będzie wdrażana zgodnie z przepisami o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Regulacja będzie dotyczyła beneficjentów, którzy złożą wnioski o przyznanie pomocy od 2021 r. Zmiana wynika z wniosków unijnych instytucji certyfikujących PROW, które zobowiązały Polskę do uzupełnienia procedur o obowiązek weryfikacji poprawności procesu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko i zapewnienia, że wyłącznie operacje zgodne z zasadami ochrony środowiska uzyskają pomoc.

Konieczna ocena wpływu

W myśl nowych reguł jeszcze przed otrzymaniem pierwszej raty pomocy beneficjent wsparcia będzie musiał złożyć dokumenty potwierdzające przeprowadzenie oceny wpływu operacji na środowisko. Wymagane będzie dołączenie do wniosku o wypłatę pierwszej raty wiążącej ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Nowe regulacje nie znajdą zastosowania w przypadku rolników, którym już przyznano wsparcie. 

Wyjątkiem od tej reguły będą wnioskodawcy z ostatniego naboru, który zakończył się 30 czerwca. Jednak z zasady pomoc ta dotyczy gospodarstw o wielkości ekonomicznej do 13 tys. euro, co praktycznie wyklucza prowadzenie produkcji zwierzęcej w ilości przekraczającej wartość graniczną konieczną do przeprowadzenia oceny oddziaływania. 

Źródło: MRiRW
Foto: Pixabay
 

-REKLAMA-spot_imgspot_img
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

23,377FaniLubię
571ObserwującyObserwuj
8,500SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x