piątek, 6 sierpnia, 2021

Pszenica liderem ubiegłotygodniowego wzrostu notowań giełdowych

-REKLAMA-spot_img
-REKLAMA-spot_img

W Chicago pszenica SRW (miękka ozima) podrożała o 13% w skali tygodnia (9-16.07.2021), podczas gdy unijny kontrakt na pszenicę podrożał o 6%. Wyceny kukurydzy odbiły w minionym tygodniu po ok. 5% po obu stronach Atlantyku. Większy, bo 8-9% wzrost zanotował kanadyjski i unijny rzepak.

Bezpośrednią przyczyną ostatnich wzrostów były miesięczne prognozy USDA (z 12.07.2021) w któych Amerykański Departament Rolnictwa obniżył szcunki krajowej  produkcji pszenicy jarej aż o 40%. Susza nadal dewastuje zasiewy pszenicy jarej na północy Stanów Zjednoczonych, która odpowiadała w 2020 roku za ok. 1/3 amerykańskiej produkcji pszenicy.

Ostatni tydzień dla pszenicy SRW, która plonuje w tym roku bardzo wysoko, oznaczał tylko częściowe odrobienie wcześniejszych spadków, ale notowania amerykańskiej pszenicy jarej wspięły się w ostatnich dniach na wieloletnie maksima.

Duża korekta w dół amerykańskich zbiorów pszenicy przełożyła się na pogorszenie bilansu tego zboża w skali globalnej w lipcowej prognozie USDA.

Dodatkowe wsparcie wzrostów wynikało z długoterminowych prognoz pogody, które zapowiadały powrót gorących i suchych warunków w pasie amerykańskich upraw jeszcze w tym miesiącu. Taki scenariusz może w mniejszym stopniu zaszkodzić kukurydzy, ale dużo bardziej soi, dla której sierpień będzie kluczowy dla plonowania.

Po wzrostowym tygodniu główne kontrakty notowane są nadal mocno poniżej majowych maksimów, a do powrotu na wieloletnie szczyty potrzebne będą dlasze problemy z pogodą w kluczowych obszarach upraw lub (i) powrót do dużych zakupów ze strony Chiny.  

Giełda w Chicago i Paryżu:

Notowania unijnych kontraktów na zboża naśladują zachowanie ich amerykańskich odpowiedników, a rzepak podąża za kanadyjską canolą.  

Kukurydza z nowego zbioru zaliczyła na początku lipca swój trzymiesięczny dołek – 192 eur/t. Kilka wzrostowych sesji sprawiło, że jej notowania wróciły powyżej 200 eur/t. Oznacza to, że  kontrakt ten nadal traci od swoich maksimów z połowy maja ok. 25 euro (ponad 10%).

Pszenica po ostatnim odbiciu zbliżyła się w połowie lipca do 210 eur/t, zyskując ok. 10 euro od swoich czteromiesięcznych dołków z I dekady miesiąca. Od majowych szczytów pszenicę dzieli nadal ponad 20 euro.

Rzepak oscyluje teraz wokół poziomu 550 eur/t, a w dziennych notowaniach z 13 lipca kontrakt  z dostawą w sierpniu przebił 560 eur/t, ustanwiając swoje historyczne maksima. Rzepakowi pomagają zbliżone do rekordu notowania kanadyjskiej canoli i pogarszające się perspektywy zbiorów w UE i Kanadzie. Cały sektor oleistych wspierany jest dodatkowo przez drożejącą ropę.

 Andrzej Bąk – eWGT

Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Podobne artykuły

Śledź nas

22,896FaniLubię
536ObserwującyObserwuj
8,000SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły