środa, 28 lutego, 2024

Rekordowe ceny paliw w hurcie, na stacjach też drożej

spot_img

Konsumenci nadal mogą się cieszy z niskich cen paliw na polskich stacjach, ale ostatni tydzień przyniósł dalszy wzrost cen. Według e-Petrol, w środę 16-go lutego 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 5,31 i 5,36 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena obu paliw wzrosła o 5 gr/l. W tym samym czasie benyzna 98 oktanów podrożała o 8 groszy, ale cena średnia LPG nie zmieniła się.

Fatalnie wyglądają ceny paliw z punktu widzenia przedsiębiorców, dla których VAT jest neutralny. Ceny hurtowe benzyn i ON osiągnęły na początku tygodnia (14.02.2022) rekordowy poziom, przebijając swoje historyczne maksima z października i listopada.

Ceny średnie paliw w detalu: 16-02-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,59 zł/l (+8 gr/l);
• Pb95: 5,31 zł/l (+5 gr/l);

• ON: 5,36 zł/l (+5 gr/l);
• LPG: 2,69 zł/l ( 0 gr/l).

Ceny paliw w kraju:

Ceny hurtowe dwóch głównych paliw (bez VAT) wzrosły w tym roku o ok. 50 groszy na litrze !!!

Dużo gorzej wygląda sytuacja na rynku paliw z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy patrzą na ceny netto (VAT zapłacony odliczają od naliczonego przy własnej sprzedaży).

W hurcie, po stabilizacji na niższych poziomach w okresie świąteczno-noworocznym ceny ruszyły w górę w styczniu. Niestety luty przyniósł dalszy wzrost cen paliw (bez VAT). W efekcie od początku roku benzyna 95-oktanów podrożała netto (bez VAT) w hurcie o 52 gr/l, a ON o 49 gr/l. Na początku tego tygodnia (14.02.2022) cena hurtowa diesla skoczyła nawet do 5,13 zł/t (netto), a popularnej benzyny do 5,02 zł/l, co w obu przypadkach oznacza poziom najwyższy w historii.

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

Ropa systematycznie drożeje od 20-grudnia, umacniając się w tym czasie z poniżej 70 do blisko 97 usd/b na początku tego tygodnia (14.02.2022), gdy nastąpiła kulminacja napięcia na linii Rosja – Ukraina. Wycena ropy Brent oscyluje teraz (16.02.2022) nieco powyżej 95 usd/b i są to poziomy najwyższe od 2014 roku. Na szczęście luty przyniósł gwałtowne umocnienie złotego w wyniku czego kurs USD/PLN obniżył się już o ok. 15 groszy od początku miesiąca i zbliżył się do 3,96 zł (dzisiaj). Tańszy dolar zmniejsza wpływ drogiego surowca na ceny paliw w hurcie. Wzrosty cen ropy mogłaby zatrzymać większa podaż surowca na rynku. Stąd bardzo ważne są trwające rozmowy USA z Iranem w celu zawarcia nowego porozumienia nuklearnego, które zdjęłoby embargo na eksport irańskiej ropy.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, EIA

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x