czwartek, 25 lipca, 2024
spot_img

Ptasia grypa: kolejne ognisko na Lubelszczyźnie…

spot_img

Jak podaje portal rmf24.pl w Uścimowie wykryto czwarte ognisko ptasiej grypy. Tuż obok fermy indyków wykryto ptasią grypę w kurniku perliczek, gdzie znajduje się ich 13 tysięcy o czym poinformował w rozmowie z RMF FM Paweł Piotrowski, wojewódzki lekarz weterynarii.

Na miejsce przyjechało już wojsko – dzisiaj będzie ciąg dalszy sprzątania. Jeżeli chodzi o Stary Uścimów, lekko ponad 100 tysięcy drobiu, z czego już 40 tysięcy nie ma. Po prostu padły. W dalszym ciągu dzisiaj usuwamy jeszcze padły drób, który padł samoistnie, bez naszej interwencji – mówi lekarz.

Na miejsce ma przyjechać cysterna z dwutlenkiem węgla, ptaki które jeszcze nie padły, będą zagazowane i zutylizowane.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Ptasia grypa w Wielkopolsce 

Straty hodowców są ogromne. Wojewoda lubelski Lech Sprawka zapowiedział, że dostaną oni odszkodowania tak szybko, jak to tylko możliwe – nie tylko za padłe i wybite zwierzęta, ale też za paszę i sprzęt, który trzeba będzie zutylizować.

Na terenach wyznaczonych jako strefy zapowietrzone i zagrożone wirusem obowiązują ograniczenia m.in. transportu drobiu, a także nakazy m.in. trzymania drobiu w zamkniętych obiektach w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami oraz wyłożenia mat dezynfekcyjnych na drogach. W rejonie, gdzie wystąpił wirus, wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się ludzi. Policyjny patrol zatrzymuje wszystkie samochody na drodze ze Starego Uścimowa do miejscowości Maśluchy, przepuszczane są tylko pojazdy stałych mieszkańców kilkunastu gospodarstw położonych przy tej drodze.

źródło: rmf fm

Wykryto ognisko ptasiej grypy na Lubelszczyźnie

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników