niedziela, 7 marca, 2021

Ptasia grypa w Wielkopolsce na fermie hodującej 65 tys. kur niosek

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Na fermie towarowych kur nieśnych w Wielkopolsce wykryto kolejne ognisko grypy ptaków o wysokiej zjadliwości. Wirus został potwierdzony na fermie w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim utrzymującej 65 tysięcy kur. Wszystkie ptaki i jaja zostaną zutylizowane. Wirus ptasiej grypy w Topoli Osiedlu został wykryty 31 grudnia ubr. o czym poinformował ostrowski powiatowy lekarz weterynarii Dariusz Hyhs.

Natomiast Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki poinformował, że na dzisiaj (piątek) zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego w Poznaniu pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiego

Natychmiastowe działania

Podjęte zostały natychmiastowe działania zwalczające wirusa i ograniczające dalsze rozprzestrzenianie choroby. Ptaki z zakażonych stad, które jeszcze nie padły w wyniku  HPAI zostaną poddane uśmierceniu i utylizacji. Decyzją służb weterynaryjnych zniszczone zostaną także jaja pochodzące ze stad dotkniętych HPAI. Prawo unijne zobowiązuje do utworzenia stref specjalnego nadzoru weterynaryjnego: obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska grypy ptaków oraz obszar zagrożony o promieniuco najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony. Z pewnością w jak najszybszym czasie wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie zatwierdzające granice obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz określające nakazy i zakazy, do których zobowiązani będą producenci drobiu znajdujący się w okręgach objętych specjalnym nadzorem weterynaryjnym.

To już drugie ognisko w ciągu kilku dni

Wielkopolska to już drugie województwo w przeciągu kilku dni, w którym stwierdzono ogniska HPAI. Przypomnijmy, że w dniu 31 grudnia 2019 roku potwierdzono wystąpienie pierwszego w 2019 roku ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 089 indyków. Gospodarstwo znajduje się w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Tego samego dnia w dwóch gospodarstwach kontaktowych powiązanych z pierwszym ogniskiem wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono wystąpienie ognisk wtórnych tej choroby. Oba gospodarstwa kontaktowe, w których stwierdzono wtórne ogniska HPAI znajdują się w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Na dwóch kolejnych fermach utrzymywano odpowiednio: 9,5 tys. indyków oraz 20,6 tys. indyków.

 

Zagłębie drobiarskie

Wielkopolska to region Polski o wysokiej koncentracji obiektów drobiarskich. Województwo to jest krajowym liderem w produkcji jaj konsumpcyjnych. W 2018 roku na fermach towarowych kur niosek w Wielkopolsce wyprodukowano ponad 4 miliardy jaj, czyli blisko 40 procent krajowej produkcji ogółem. Gospodarstwa z Wielkopolski zajmują również wysoką, drugą pozycję pod względem poziomu produkcji jaj wylęgowych na fermach kur reprodukcyjnych. Poza tym, w tym regionie kraju funkcjonuje duża liczba hodowców kurcząt rzeźnych, indyków, kaczek i gęsi.

 

Niespokojna sytuacja

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zaniepokojona jest obecną sytuacją  Jak piszą również na swojej stronie po potwierdzeniu wirusa grypy ptaków w Polsce branża drobiarska wstrzymała oddech w oczekiwaniu na decyzję władz weterynaryjnych z Chin i RPA.

To własnie wirus ptasiej grypy z lat 2016-17 skutecznie “wyrzucił” Polskę z obu tych rynków. Miesięcznie do RPA Polska eksportuje od 3,5 do 5 tys. ton drobiu, a do Chin od 2 do 3 tys. ton. “Ewentualna utrata obu tych rynków będzie oznaczała duże straty dla zakładów oraz spadek cen żywca dla rolników w Polsce” – pisze KIPDIP.

 

źródło: KIPDIP

Wykryto ognisko ptasiej grypy na Lubelszczyźnie

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ARiMR ostrzega przed wypalaniem traw!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ostrzega i przypomina, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem. Grożą też za to surowe sankcje karne i cofnięcie...

Na rynku drobiu bezruch lub spadek cen!

Ożywienie w krajowych skupach jakie towarzyszyło nam przez zaledwie parę chwil wyhamowało. Nie obserwujemy obecnie wzmożonego popytu czy też znacznych ruchów cen. Za niemal...

Będą oceny wpływu na rolnictwo?

Jak ujawnił podczas czwartkowej (4 marca br.) wideokonferencji Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski, w czerwcu br. ogłoszona zostanie unijna Długofalowa...

Śledź nas

21,252FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,630SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły