środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Ptasia grypa w Wielkopolsce na fermie hodującej 65 tys. kur niosek

spot_img

Na fermie towarowych kur nieśnych w Wielkopolsce wykryto kolejne ognisko grypy ptaków o wysokiej zjadliwości. Wirus został potwierdzony na fermie w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim utrzymującej 65 tysięcy kur. Wszystkie ptaki i jaja zostaną zutylizowane. Wirus ptasiej grypy w Topoli Osiedlu został wykryty 31 grudnia ubr. o czym poinformował ostrowski powiatowy lekarz weterynarii Dariusz Hyhs.

Natomiast Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Poznaniu Andrzej Żarnecki poinformował, że na dzisiaj (piątek) zwołano posiedzenie sztabu kryzysowego w Poznaniu pod przewodnictwem wojewody wielkopolskiego

Natychmiastowe działania

Podjęte zostały natychmiastowe działania zwalczające wirusa i ograniczające dalsze rozprzestrzenianie choroby. Ptaki z zakażonych stad, które jeszcze nie padły w wyniku  HPAI zostaną poddane uśmierceniu i utylizacji. Decyzją służb weterynaryjnych zniszczone zostaną także jaja pochodzące ze stad dotkniętych HPAI. Prawo unijne zobowiązuje do utworzenia stref specjalnego nadzoru weterynaryjnego: obszar zapowietrzony o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska grypy ptaków oraz obszar zagrożony o promieniuco najmniej 7 km poza obszar zapowietrzony. Z pewnością w jak najszybszym czasie wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie zatwierdzające granice obszaru zapowietrzonego i zagrożonego oraz określające nakazy i zakazy, do których zobowiązani będą producenci drobiu znajdujący się w okręgach objętych specjalnym nadzorem weterynaryjnym.

To już drugie ognisko w ciągu kilku dni

Wielkopolska to już drugie województwo w przeciągu kilku dni, w którym stwierdzono ogniska HPAI. Przypomnijmy, że w dniu 31 grudnia 2019 roku potwierdzono wystąpienie pierwszego w 2019 roku ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 089 indyków. Gospodarstwo znajduje się w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Tego samego dnia w dwóch gospodarstwach kontaktowych powiązanych z pierwszym ogniskiem wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 potwierdzono wystąpienie ognisk wtórnych tej choroby. Oba gospodarstwa kontaktowe, w których stwierdzono wtórne ogniska HPAI znajdują się w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Na dwóch kolejnych fermach utrzymywano odpowiednio: 9,5 tys. indyków oraz 20,6 tys. indyków.

 

Zagłębie drobiarskie

Wielkopolska to region Polski o wysokiej koncentracji obiektów drobiarskich. Województwo to jest krajowym liderem w produkcji jaj konsumpcyjnych. W 2018 roku na fermach towarowych kur niosek w Wielkopolsce wyprodukowano ponad 4 miliardy jaj, czyli blisko 40 procent krajowej produkcji ogółem. Gospodarstwa z Wielkopolski zajmują również wysoką, drugą pozycję pod względem poziomu produkcji jaj wylęgowych na fermach kur reprodukcyjnych. Poza tym, w tym regionie kraju funkcjonuje duża liczba hodowców kurcząt rzeźnych, indyków, kaczek i gęsi.

 

Niespokojna sytuacja

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz zaniepokojona jest obecną sytuacją  Jak piszą również na swojej stronie po potwierdzeniu wirusa grypy ptaków w Polsce branża drobiarska wstrzymała oddech w oczekiwaniu na decyzję władz weterynaryjnych z Chin i RPA.

To własnie wirus ptasiej grypy z lat 2016-17 skutecznie „wyrzucił” Polskę z obu tych rynków. Miesięcznie do RPA Polska eksportuje od 3,5 do 5 tys. ton drobiu, a do Chin od 2 do 3 tys. ton. „Ewentualna utrata obu tych rynków będzie oznaczała duże straty dla zakładów oraz spadek cen żywca dla rolników w Polsce” – pisze KIPDIP.

 

źródło: KIPDIP

Wykryto ognisko ptasiej grypy na Lubelszczyźnie

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników