środa, 17 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pszenica liderem ubiegłotygodniowej przeceny

spot_img

W tygodniu kończącym się 15-go lipca 2022 amerykański kontrakt na pszenicę SRW potaniał o 13% do ok. 285 usd/t (termin wrześniowy) – najniżej od początku lutego. Tymczasem unijny kontrakt na pszenicę stracił w tym czasie blisko 9%, czyli całe ubiegłotygodniowe wybicie. Presja spadkowa na rynku pszenicy wynika z szybszego niż zwykle tempa zbiorów na półkuli północnej oraz z trwającej od wielu tygodni wyprzedaży na prawie wszystkich rynkach surowcowych.

Duże znaczenie dla cen pszenicy i pozostałych zbóż mają ostatnie konstruktywne rozmowy na temat odblokowania ukraińskiego eksportu przez Morze Czarne. W tym tygodniu może dojść do podpisania stosownej umowy w tej sprawie. Ewentualne uwolnienie kilkunastu milionów ton starych zbóż i eksport nowych będzie stanowił konkurencję dla eksportu z UE i USA.

Spadki notowań kukurydzy były mniejsze ze względu na duże zagrożenia pogodowe. Upalna i sucha pogoda w części pasa kukurydzy w USA i w Zachodniej Europie wspiera notowania kukurydzy.

Wyceny unijnego rzepaku od 3 tygodni poruszają się w szerokim trendzie bocznym 660-700 eur/t. Są to poziomy z przełomu lutego i marca tego roku i 200 euro poniżej wyceny nowego rzepaku z połowy maja. Rzepakowi nie pomaga najtańszy od roku olej palmowy i duża korekta notowań ropy.

Wszystkie towary są od kilku tygodni pod presją oczekiwanej w USA recesji, ograniczeń covidowych w Chinach i przepływu kapitału na rynek amerykańskich obligacji (rosnące stopy procentowe).

Andrzej Bąk
Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x