piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Przykład Rumunii pokazuje, że można dogadać się z Ukrainą w kwestii importu zboża

spot_img

Polska nie zdołała dojść do porozumienia z Ukrainą w kwestii importu produktów rolnych, w przeciwieństwie do Rumunii. Ukraina wstrzyma eksport zboża do Rumunii przez 30 dni, dopóki obie strony nie ustalą systemu licencjonowania eksportu. 

Rumunia przedłużyła zakaz importu zboża. Jak osiągnęła porozumienie z Ukrainą?

Import zboża wstrzymany na 30 dni

Na okres 30 dni Rumunia zawiesza import zboża z Ukrainy. Minister rolnictwa Florin Barbu ogłosił, że import zostanie wznowiony po ustaleniu precyzyjnego planu licencjonowania importu między Bukaresztem a Kijowem. Licencje będą wydawane tylko w uzasadnionych przypadkach, na przykład dla rolników doświadczających braku paszy, po weryfikacji przez resort rolnictwa i służby weterynaryjne. Ponadto, rumuńscy producenci zostaną poddani kontroli przez władze fiskalne.

Eksportować będą mogły podmioty uprawnione na rządowych licencjach

Tylko hodowcy trzody chlewnej, rolnicy i firmy przetwórcze będą uprawnieni do składania wniosków o licencje, z wyłączeniem handlowców i pośredników. Ukraińscy eksporterzy będą również musieli uzyskać rządowe licencje. Propozycje kontroli ze strony Kijowa będą musiały zostać zaakceptowane przez Komisję Europejską.

Zgodnie z doniesieniami „Newsweek Romania”, taka decyzja wynika z negocjacji między ministerstwem rolnictwa a organizacjami reprezentującymi rolników w Rumunii, które postulowały o dalsze ograniczenie importu zbóż z Ukrainy.

Warunkiem umożliwiającym import mają być dokładne uzgodnienia ws. eksportu

Po tym, jak Komisja Europejska ogłosiła w piątek, że nie przedłuży zakazu importu kukurydzy, rzepaku, słonecznika i pszenicy z Ukrainy, Rumunia również nie kontynuowała tego embarga. Jako warunek przywrócenia importu, postawiła warunek osiągnięcia dokładnych uzgodnień z Ukrainą dotyczących kontroli eksportu. 

W odpowiedzi na to, organizacje reprezentujące rolników w sobotę wystosowały apel do władz o jednostronne wprowadzenie zakazu importu czterech rodzajów zbóż z Ukrainy.

Nie będzie embarga na polskie owoce i warzywa?

Czy będziemy mogli liczyć na satysfakcjonujące porozumienie także z naszym krajem? Wiceminister gospodarki i handlu Ukrainy, Taras Kaczka powiedział, że Ukraina prawdopodobnie nie wprowadzi embarga na warzywa i owoce z Polski. Polityk zapewnił, że jego kraj chce się porozumieć z Polską.

źródło:buisnessinsider.pl; money.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x