Co znajdziesz w artykule?
Po wycofaniu się Rosji z Umowy Zbożowej (w lipcu 2023) bardzo szybko Ukraina znalazła inne metody eksportu zboża, w tym korytarz żeglugowy biegnący wzdłuż wybrzeża Rumunii i Bułgarii. O ile eksport przez kraje UE napotyka coraz większe problemy, to eksport drogą morską rośnie.
„Od początku funkcjonowania tymczasowego korytarza przez Morze Czarne wyeksportowano ponad 22 mln ton towarów. Od sierpnia 2023 skorzystało z niego ponad 700 statków” – napisał wiceminister Kubrakow na Facebooku. Minister zaznaczył, że eksport tą drogą może wzrosnąć o co najmniej 1/4 dzięki modernizacji samych portów, jak i towarzyszącej im infrastruktury – sieci autostrad i kolei. Wicepremier infrastruktury zauważył, że przeładunek odbywa się w trzech portach Wielkiej Odessy — Czornomorsku, Odessie i Piwdennym.
Porty Wielkiej Odessy są ciągle atakowane przez Rosję
Według niego od 18 lipca (ostatni dzień funkcjonowania korytarza zbożowego) w wyniku rosyjskich ataków na porty morskie Ukrainy uszkodzonych zostało prawie 200 obiektów infrastruktury portowej, a ponad 26 cywilów zostało rannych.
Turcja namawia Rosję do przywrócenia umowy zbożowej
Prezydent Putin miał spotkać się z prezydentem Turcji Erdoganem podczas pierwszej wizyty rosyjskiego przywódcy u członka NATO od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Wizyta zaplanowana na 12 lutego została jednak w ostatniej chwili przełożona na późniejszy termin.
Do ostatniego bezpośredniego spotkania Putina i Erdogana doszło we wrześniu 2023 r. w Soczi. Pomimo rzadkich spotkań osobistych, liderzy utrzymują regularną komunikację poprzez rozmowy telefoniczne.
Turcja stara się przekonać Rosję do powrotu do Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej, z której Moskwa wystąpiła w lipcu 2023 roku.
Wcześniejsza umowa zbożowa podpisana z Rosją przyczyniła się do gwałtownego spadku cen żywności na świecie
Warto przypomnieć, że porozumienie z Rosją zawarte w lipcu 2022 roku, przy udziale ONZ i Turcji, zapewniło bezpieczny transport towarów eksportowanych z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym. Przyczyniło się to do gwałtownego spadku światowych cen żywności, wywindowanych na rekordowy poziom przez Covid-19 i wybuch wojny. Przez rok działania wspomnianej umowy zbożowej Ukraina wyeksportowała ponad 33 mln ton zbóż i innych towarów.
Źródło: Facebook, Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy, Interfax-Ukraine