sobota, 15 czerwca, 2024
spot_img

Import zboża z Ukrainy do Polski w 2023 pobił poprzednie lata. Liczby są zatrważające!

spot_img

W ciągu pierwszych czterech miesięcy roku 2023 zaobserwowano ogromny skok importu zboża z Ukrainy do Polski. W porównaniu do okresu między 2021 a 2022 rokiem, ten wzrost był kilkusetkrotnie większy. 

import zboża z Ukrainy

Import ukraińskiej pszenicy do Polski wzrósł aż 600-krotnie

Według doniesień dziennika „Rzeczpospolita”, w pierwszych miesiącach 2023 roku import ukraińskiej pszenicy do Polski wzrósł aż 600-krotnie do zatrważającej liczby  338 tys. ton w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednakże istnieje pewna niepewność czy te dane uwzględniają również import zboża technicznego, który jest przeznaczony do celów przemysłowych, a nie do spożycia. 

Warto zaznaczyć, że w porównaniu do całego roku 2021, wzrost importu zboża z Ukrainy do Polski w 2022 roku wyniósł nieco mniej niż trzykrotność. Przez ten okres import wzrósł z 1,1 miliona ton do 3,3 miliona ton!

Afera zbożowa

Według Ministerstwa Rolnictwa, w roku 2022 sprowadzono z Ukrainy blisko 101 tysięcy ton zboża, które było deklarowane jako techniczne i przeznaczone do celów przemysłowych. Natomiast w okresie od stycznia do kwietnia bieżącego roku ilość ta spadła do 2 tysięcy ton. Interesujące jest, że po przywozie, zboże to było sprzedawane jako paszowe lub przeznaczone do spożycia. Obecnie trwa śledztwo dotyczące oszustw związanych z zbożem technicznym, a obejmuje ono około 90 spraw. W czerwcu, Służba Celna przeprowadziła przeszukania w ponad 200 firmach i agencjach celnych – jak informuje dziennikowi rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie, Hanna Biernat-Łożańska.

Co się jednak stało z tym zbożem technicznym z Ukrainy? Wiesław Gryń, lider stowarzyszenia Oszukana Wieś, informuje, że zostało ono skonsumowane, a część zboża trafiła na paszę. Nie ma jednak informacji o tym, żeby zostało ono spalone w piecach.

Embargo na import zboża z Ukrainy do 15 września. Co czeka nas później?

Obecnie istnieje zakaz bezpośredniego importu zboża z Ukrainy do Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji. Decyzję o tym zakazie podjęła Komisja Europejska, a obecnie obowiązuje on do 15 września 2023 roku. Ważne jest, że ten zakaz nie dotyczy tranzytu – zboże i inne produkty podlegające unijnym regulacjom mogą przechodzić przez Polskę i inne „krajowe” kraje, pod warunkiem, że są one objęte systemem konwojowania lub ich transport jest zabezpieczony przy pomocy plomb GPS.

Blokada importu czterech rodzajów zboża z Ukrainy do pięciu krajów UE została przedłużona tylko do połowy września. To budzi obawy, że po tym terminie KE otworzy granice. Słowa prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie, które można odczytać jako poparcie dla szybkiego zniesienia embarga, dodatkowo podgrzały atmosferę. Ukraiński portal Kyiv Post wprost napisał, że „Polska zgadza się na zniesienie blokady Ukrainy po 15 września”. Wpis ten został jednak usunięty po reakcji ministra Marcina Przydacza z Kancelarii Prezydenta. Sekretarz stanu wyjaśnił, że prezydent w rzeczywistości stwierdził, że istnieje potrzeba skutecznego mechanizmu zapobiegania nadużyciom.

Już teraz protestujący rolnicy ze stowarzyszenia Oszukana Wieś ostrzegli, że jeśli embargo zostanie zniesione, granica znów stanie się nieprzejezdna.

źródło:Rzeczpospolita

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x