środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Przełom w klasyfikacji mięsa: Ruszają pionierskie testy automatycznej oceny tusz wołowych

spot_img

Rozwój technologiczny nieustannie przekształca różne dziedziny naszego życia, a teraz przyszedł czas na innowacyjne podejście do klasyfikacji tusz wołowych. W Polsce tusze wołowe są klasyfikowane w systemie EUROP metodą wizualną. Rzeczoznawca na podstawie wzrokowej oceny stopnia wykształcenia mięśni i otłuszczenia tuszy określa jej klasę uformowania i otłuszczenia. Wprowadzane pierwsze testy systemu automatycznego mają stanowić przełomowy krok w modernizacji branży mięsnej.

Przełom w klasyfikacji mięsa: Ruszają pionierskie testy automatycznej oceny tusz wołowych

Nowe horyzonty 

Do tej pory w Polsce nie stosowano klasyfikacji automatycznej. Przepisy polskie umożliwiają jednak wprowadzenie takiej metody oceny tusz wołowych. Niemniej jednak, zanim taka zmiana zostanie wdrożona, konieczne jest uzyskanie oficjalnego zatwierdzenia. Proces ten wiąże się z przeprowadzeniem dokładnych badań nad skutecznością i precyzją nowej metody. 

W lipcu 2023 roku, producent innowacyjnego urządzenia do automatycznej klasyfikacji tusz wołowych, złożył wniosek do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zatwierdzenie jego rozwiązania do stosowania w Polsce. Kluczowym krokiem w tym procesie będzie przeprowadzenie specjalistycznego testu zatwierdzającego, który oceni wiarygodność oraz dokładność tego nowatorskiego podejścia. Jeśli procedura zatwierdzania okaże się pomyślna, to otworzy przed polskim przemysłem mięsnym nowe horyzonty, zapowiadając tym samym rewolucję w sposobie klasyfikacji tusz wołowych.

Testy odbędą się pod nadzorem ekspertów

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi złożył wniosek do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych o przeprowadzenie testu zatwierdzającego automatyczną klasyfikację tusz wołowych. Test odbędzie się w październiku w ubojni województwa wielkopolskiego. Koordynatorem będzie pracownik Inspektoratu z doświadczeniem w klasyfikacji, a pięcioosobowa komisja ekspertów z UE i Polski nadzoruje proces.  W teście zatwierdzającym będą uczestniczyć obserwatorzy z Komisji Europejskiej, a także przedstawiciel WIJHARS w Poznaniu, właściwego dla ubojni wyznaczonej jako miejsce do przeprowadzenia testu. Podczas testu klasyfikacji zostanie poddanych minimum 600 tusz wołowych.

źródło: JHARS

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x