poniedziałek, 15 lipca, 2024
spot_img

Przedłużono termin składania wniosków na RHD. Do kiedy?

spot_img

Do 24 grudnia br. wydłużono termin składania wniosków o przyznane „Wsparcia inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój”. Nabór rozpoczął się 26 października i pierwotnie miał trwać do 24 listopada br. Jednak zgodnie z decyzją Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Haliny Szymańskiej, wnioski w oddziałach regionalnych ARiMR składać można do 24 grudnia 2020 r. Pomoc dotyczy dwóch form działalności: przetwórstwa produktów rolnych i rolniczego handlu detalicznego (RHD).

Do 500 tysięcy na przetwórstwo 

O wsparcie dla działalności dotyczącej przetwórstwa produktów rolnych ubiegać się mogą rolnicy, domownicy bądź małżonkowie rolników, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie przetwarzania produktów rolnych. Przy czym w tym przypadku rejestracja działalności musi nastąpić przed złożeniem wniosku o płatność. Ta grupa wnioskodawców może się ubiegać o wsparcie w wysokoścido 500 tys. zł.

Do 100 tysięcy na RHD

Druga grupa uprawnionych wnioskodawców obejmuje rolników lub ich małżonków prowadzących lub podejmujących prowadzenie działalności przetwórczej i sprzedaży produktów przetworzonych w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). Przy czym w tym przypadku nie wymaga się prowadzenia działalności gospodarczej. Natomiast maksymalna kwota dofinansowania wynosi 100 tys. zł.

Refundacja połowy kosztów

Pomoc na tzw. „małe przetwórstwo i RHD” przyznawana jest w formie refundacji w wysokości do 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji służących: przetwórstwu m.in. mleka, mięsa, owoców i warzyw, zbóż czy ziemniaków, przetwarzaniu produktów rolnych na cele energetyczne czy zamrażaniu lub przechowywaniu produktów rolnych.

Katalog inwestycji, na które można otrzymać wsparcie, obejmuje m.in. budowę, rozbudowę lub modernizację budynków wykorzystywanych do prowadzenia działalności przetwórczej; zakup oraz instalację maszyn lub urządzeń do przetwarzania i magazynowania; aparatury pomiarowej i kontrolnej; inwestycje związane z dostosowaniem pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych służących do przechowywania produktów żywnościowych oraz zakup maszyn czy urządzeń służących ochronie środowiska.

Jak składać wnioski?

Wnioski przyjmują oddziały regionalne ARiMR. Można je składać osobiście, drogą elektroniczną lub rejestrowaną przesyłką pocztową. Oferta pomocy, finansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach budżetu PROW 2014-2020. 

Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x