sobota, 13 lipca, 2024
spot_img

Czy pandemia wpłynęła na eksport w Polsce?

spot_img

Ponad 25 miliardów euro

Jak informuje Biuro Analiz i Strategii Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w okresie pierwszych trzech kwartałów 2020 r. znacząco wzrosły przychody uzyskane z eksportu towarów rolno-spożywczych z Polski. Od stycznia do września 2020 r. wartość wyeksportowanych towarów rolno-spożywczych wyniosła 25,1 mld EUR i była o 1,6 mld EUR większa niż rok wcześniej. Odnotowywany wzrost to skala 6,7%. Jednocześnie import do Polski osiągnął 16,5 mld EUR i był o 4,8% wyższy niż przed rokiem.

Powyższe dane potwierdzają, że krajowi przedsiębiorcy branży rolno-spożywczej bardzo dobrze radzą sobie na rynku międzynarodowym pomimo ograniczeń wprowadzanych z powodu pandemii koronawirusa – zaznacza Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR. – W mojej ocenie bardzo pozytywne jest też to, że tempo wzrostu naszego eksportu przewyższa dynamikę wzrostu importu, co sprawia, że stale umacniamy pozycję Polski jako eksportera netto.

Zaradność polskich rolników

W ocenie Zastępcy Dyrektora KOWR korzystny dla eksporterów jest także, utrzymujący się w kolejnych miesiącach, obniżony kurs złotego w stosunku do dolara i euro. Ma to pozytywny wpływ na międzynarodową konkurencyjność cenową produkowanych w Polsce artykułów rolno-spożywczych. Reszty dopełnia wysoka jakość polskich produktów i umiejętność dostosowywania oferty asortymentowej do zróżnicowanych oczekiwań konsumentów zagranicznych.

Ponad 20 miliardów euro w Unii

W okresie trzech kwartałów 2020 r., podobnie jak w latach poprzednich, polskie produkty rolno-spożywcze eksportowane były przede wszystkim na rynek Unii Europejskiej. Dostawy do krajów UE wygenerowały 20,1 mld EUR (wzrost o 4%), co stanowiło 80% przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.

5 miliardów euro poza Unię

Dostrzegalną tendencją jest również duży wzrost wartości produktów sprzedawanych na rynki zlokalizowane poza Unią Europejską. Do krajów pozaunijnych w okresie styczeń–wrzesień 2020 r. z Polski wyeksportowano produkty rolno-spożywcze o wartości 5,0 mld EUR wobec 4,3 mld EUR przed rokiem, co oznaczało wzrost o 17%.

Źródło: Biuro Analiz i Strategii KOWR 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x