środa, 28 lutego, 2024

Protestu ciąg dalszy – jutro rolnicy zablokują drogi

spot_img

Na jutro (7 października br.), zapowiadana jest kolejna ogólnokrajowa akcja protestacyjna rolników w sprawie nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt, tzw. „Piątki Kaczyńskiego”.
Protesty mają rozpocząć się o godzinie 10.00 w wielu regionach kraju i przyjąć bardzo różne formy: od blokad dróg łącznie z rozlewaniem gnojowicy, po łagodniejsze formy protestu jak: publikacje wizerunków parlamentarzystów w lokalnych gazetach czy wizyty w poselskich biurach. 

Mocny sygnał dla władz

– Chodzi o to by było nas jak najwięcej i sygnał do rządzących był jak najmocniejszy – mówi Michał Kołodziejczak, lider AGROunii (współorganizator protestów). – Przez zmiany w Ustawie o ochronie zwierząt w ruinę mogą popaść nie tylko branże objęte zakazami, ale też całe polskie rolnictwo i nie tylko ono. Także inne działy gospodarki, bo wszystko jest ze sobą powiązane. Ostatecznie bardzo poważny kryzys dotknie  całe społeczeństwo. Wszystkich Polaków! I to należy mocno akcentować. Muszą być tego świadomi wszyscy Polacy!

Także chęć rozmów

Podobnego zdania jest też Janusz Terka, rolnik i działacz NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność z Piotrkowa Trybunalskiego:

– Protest ten popieramy i się do niego przyłączamy. Tym razem jednak, zamiast blokad czy innych podobnych działań, podejmiemy próbę rozmowy, kolejną próbę wyjaśnienia sytuacji. Odwiedzimy więc jutro piotrkowskiej biura parlamentarzystów. Będziemy starali się z nimi porozmawiać. Jeśli jednak okaże się to nieskuteczne, to Piotrków w innym terminie może zostać zablokowany. Rozumiemy też potrzeby innych mieszkańców naszego regionu, dlatego nie zaczynamy od blokad dróg.

Co dalej?

Przypomnijmy, że obecnie nowelizacją Ustawy o ochronie zwierząt zajmuje się Senat RP. Zgłoszono do niej grubo ponad 100 poprawek od samych tylko senatorów nie licząc tych, które zgłaszają organizacje i środowiska społeczne.

Ponadto, na przyszły wtorek (13 października br.), rolnicy zapowiadają również drugi wielki protest w Warszawie.
Do sprawy z pewnością powrócimy.

Źródła: AGROunia, NSZZ RI Solidarność Piotrków Trybunalski   

Poniżej zdjęcia z protestu w Warszawie, który odbył się 30 września.

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x