Komisja Europejska zaprezentowała swoje pierwsze prognozy produkcji i bilansu zbóż w nowym sezonie. Zakładają one większe zbiory, mniejsze zużycie wewnętrzne, mniejszy import i wzrost eksportu.
Zdaniem KE zbiory wszystkich zbóż w UE 27 powinny wzrosnąć o 1,5% r/r i osiągnąć poziom 297,7 mln ton, jeśli ogólnie dobre warunki pogodowe pozostaną przez cały sezon.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: 10 zł za chleb? Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk uspokaja
W sezonie 2022/23 unijne zużycie ziarna powinno spaść do 258,2 mln ton w porównaniu do 260,5 mln ton w tym sezonie. KE oczekuje, że produkcja biopaliw ze zbóż zmniejszy się o blisko 1 mln ton do ok. 11 mln ton.
Wykorzystanie na paszę powinno spaść o 1,8 mln ton w porównaniu z poprzednim sezonem (2021/22) do 159,1 mln ton, szczególnie w przypadku pszenicy miękkiej i kukurydzy.
KE zapowiada wyższy eksport pszenicy miękkiej ze względu na wysoki światowy popyt przy niższych dostawach z Ukrainy. Eksport pszenicy miękkiej powinien zwiększyć się z 33 mln ton w tym sezonie do 40 mln ton w nowym.
Niższy powinien być za to import pszenicy miękkiej i kukurydzy przy małej oczekiwanej dostępności na całym świecie. Kraje UE powinny sprowadzić tylko 9 mln ton kukurydzy w porównaniu do 14 mln ton w obecnym sezonie. Mniejszy import pszenicy miękkiej zostanie zrekompensowany większymi zakupami pszenicy durum.
Konsekwencją silnego wzrostu eksportu unijnych zbóż (pszenicy) i mniejszego importu będzie spadek zapasów ziarna na koniec nowego sezonu o blisko 2 mln ton (r/r) do 42,8 mln ton.
Prognoza tegorocznych zbiorów zbóż w UE 27
Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: KE
Te wszystkie wyliczenia są nic nie warte bo nikt nie ma wpływu na pogodę bogate kraje jak Arabskie i tak kupią bo ich stać zapłacić po 1000 dolarów za tonę a pośrednicy i tak kupią by zarobić chociaż 10 dolarów a reszta niech głoduje bo rządzą nami barany