piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Produkcja unijnych zbóż powinna znacznie wzrosnąć w 2023 roku

spot_img

W swojej pierwszej prognozie dotyczącej zbiorów w 2023 r. COCERAL (Europejskie Stowarzyszenie Producentów, Przetwórców i Handlowców Zbóż i Oleistych)  przewiduje łączne zbiory zbóż w UE-27+Wielka Brytania na poziomie 304,4 mln ton. Byłoby to więcej niż 285,1 mln ton zebranych w 2022 roku.

Kontrakty na pszenicę i rzepak były liderami wzrostów w ostatnim tygodniu września

Produkcja pszenicy miękkiej została podniesiona do 143,2 mln ton z 140,7 mln ton w 2022 r. Produkcja jęczmienia szacowana jest na 60 mln ton w porównaniu z 58,5 mln ton w tym  roku.

Największy wzrost prognoz widoczny jest w kukurydzy, na poziomie 64,5 mln ton w porównaniu z zaledwie 50,7 mln ton w tym roku.

Analitycy COCERAL oczekują powrotu plonowania zbóż do poziomów średnich po suszy jaka dotknęła w tym roku wiele obszarów europejskich upraw.

Na niższym niż w tym roku poziomie oczekiwana jest jedynie produkcja rzepaku, ocenia na 20,4 mln ton ( 20,6 mln ton w tym roku).  Prognoza zakłada, że areał ponownie wzrośnie, podczas gdy plony powinny być nieco niższe od dobrych wyników z tego roku.

Produkcja zbóż w UE według KE:

Andrzej Bąk
Źródło: COCERAL

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 rok temu

Przy takich cenach nawozów i płodów rolnych??? 🤣🤣🤣 Lepiej ugorować i się nie martwić

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x