Co znajdziesz w artykule?
Po raz pierwszy od 8 lat nastąpił nieznaczny wzrost uboju świń w Niemczech. W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2024 r. w drugim co do wielkości producencie świń w Unii Europejskiej zabito 21,9 mln świń. To o 0,4%, czyli o 78 100 zwierząt, więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, podał federalny urząd statystyczny Destatis.
Wzrost jest następstwem spadku o 6,9% liczby ubitych świń w 2023 r.
Dane dotyczące uboju przełożyły się na produkcję 2,1 mln ton wieprzowiny, czyli 22 400 ton, czyli o 1,1% więcej rok do roku. Po długim spadku wielkości produkcji po raz pierwszy od 2016 r. produkcja wieprzowiny w Niemczech wzrosła rok do roku – komentuje organ statystyczny.
Większość uboju pochodziło z niemieckich hodowli trzody chlewnej
W pierwszej połowie 2024 r. 21,1 mln ubitych świń pochodziło z niemieckich hodowli trzody chlewnej . Stanowi to udział na poziomie 96,6%, o 0,4% więcej niż w tym samym okresie 2023 r. Pozostałe 734 000 zwierząt pochodziło z innych krajów, głównie z Holandii, Danii i Belgii, co stanowi 3,4% całkowitej liczby ubitych świń.
Należy zauważyć, że na te liczby nie miały jeszcze wpływu niedawne ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) na zachodzie kraju. W ciągu ostatnich kilku tygodni w kilku stanach, w tym w Hesji, Nadrenii-Palatynacie i Badem-Wirtembergii, wykryto wiele nowych przypadków ASF.
Wzrosła produkcja mięsa w ogóle
Całkowita produkcja mięsa w Niemczech w I półroczu 2024 r. wyniosła 3,4 mln ton i była o 1,3% większa niż w I półroczu 2023 r. W sumie w niemieckich ubojniach przerobiono 24 mln trzody chlewnej, bydła, owiec, kóz i koni oraz 344,3 mln kurczaków i innego drobiu. 62% całego wyprodukowanego mięsa pochodziło ze świń, co potwierdza, że nadal stanowią one zdecydowaną większość całkowitej produkcji mięsa w kraju.
Spadek spożycia wieprzowiny nie wykazuje oznak zatrzymania
Tymczasem wcześniejsze dane Destatis pokazują, że spadek spożycia wieprzowiny nie wykazuje oznak zatrzymania. W 2023 r. w Niemczech skonsumowano około 2,92 mln ton wieprzowiny, co oznacza spadek w porównaniu z rokiem poprzednim, który wynosił 2,97 mln ton. Wydaje się, że Niemcy nie doceniają już tak bardzo własnych kiełbas jak dawniej, a coraz większą rolę odgrywa także wzrost spożycia zamienników mięsa.
Źródło: pigprogress-net