piątek, 13 września, 2024
spot_img

Kampania buraczana 2024 rozpoczęta w cukrowniach Pfeifer & Langen

Tak wcześnie rozpoczętej kampanii buraczanej już dawno nie było! W cukrowniach Pfeifer & Langen Polska rozpoczęła się właśnie kampania buraczana. Przewiduje się, że będzie to jedna z dłuższych kampanii ostatnich lat. Przed plantatorami i samym producentem cukru sporo wyzwań. 

Początek kampanii buraczanej w sierpniu w cukrowniach Pfeifer & Langen

Zdecydowanie większa powierzchnia uprawy buraków cukrowych, bo aż 280 tys. ha oraz znacznie przyśpieszona wegetacja zapowiadała już od dłuższego czasu wczesny początek tegorocznej kampanii buraczanej.

Dziś, 21 sierpnia, rozpalono piece wapienne w cukrowniach Pfeifer & Langen Polska w Glinojecku, Gostyniu, Miejskiej Górce i Środzie Wielkopolskiej.

– To symboliczny moment rozpoczęcia kampanii buraczanej. 23 sierpnia planujemy zacząć kroić buraki, aby następnie wydobywać z nich cukier – mówi Jacek Sobczyński, dyrektor ds. produkcji podstawowej w Pfeifer & Langen Polska.

Tegoroczna kampania rozpoczyna się wcześniej niż w zeszłym roku. Wszystko za sprawą buraków cukrowych, które obrodziły – szczególnie w rejonie Wielkopolski. Korzystne warunki pogodowe – odpowiednia ilość opadów i wysokie temperatury – wpłynęły na to, że plony buraków w 2024 r. będą wyższe niż szacowano podczas kontraktacji – argumentuje decyzje Pfeifer & Langen Polska.

Zapowiada się rekordowo długa kampania buraczana

Ze względu na długą kampanię mogą pojawić się pewne ryzyka związane z jakością surowca dostarczanego do cukrowni, dlatego niezwykle ważne będzie stosowanie się do wymogów producenta cukru.

– Aby nie powtórzyć błędów z ubiegłego roku w trakcie tej kampanii bardzo istotne będą szczególna dbałość o jakość zbioru surowca, terminowe wykopanie buraków oraz zabezpieczenie pryzm – mówi Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.

Według szacunków będzie to jedna z najdłuższych kampanii ostatnich lat. Cukrownie Pfeifer & Langen Polska intensywnie przygotowywały się do niej. Prowadzone były nie tylko prace remontowe i konserwacyjne, ale również duże inwestycje.

Przejście z węgla na gaz

– W cukrowniach wielkopolskich tegoroczna kampania przejdzie do historii jako ta, podczas której uruchomimy elektrociepłownie gazowe. Ta ogromna, wielomilionowa inwestycja to nasz wielki krok w stronę transformacji środowiskowej i redukcji emisji dwutlenku węgla – mówi Tamara Nosarzewska, członek zarządu Pfeifer & Langen Polska.

Elektrociepłownie gazowe to nie jedyne inwestycje prowadzone w Pfeifer & Langen Polska. W cukrowni Glinojeck na Mazowszu zmodernizowano tamtejszą elektrociepłownię, przystosowując ją do nowych standardów emisji, a niebawem zostanie uruchomiona farma fotowoltaiczna o mocy 3MW.

W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku.

spot_imgspot_img
Bernadetta Ryńska
Bernadetta Ryńska
Rolnik z pasji i wykształcenia, doświadczenie czerpie prowadząc rodzinne gospodarstwo. Zainteresowania: hodowla roślin, nasiennictwo, innowacje w rolnictwie.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x