wtorek, 5 grudnia, 2023
spot_img

Produkcja i eksport na minimalnym poziomie. Ukraiński gigant na skraju opłacalności

spot_imgspot_img

Znana firma Avangardco od roku zmaga się z dramatyczną sytuacją. Przedsiębiorstwo w przeciągu roku zmniejszyła produkcję jaj aż o połowę. Siłą motoryczną kryzysu jest konflikt Olega Bakhmatyuaka głównego właściciela największego ukraińskiego holdingu rolno-spożywczego – UkrLandFarming (za pośrednictwem, którego Bakhmatyuk kontroluje Avangardco), a tamtejszym urzędem antymonopolowym).

Pandemiczne domino 

Brak płynności w organizacji i finansowaniu eksportu był jednym z głównych przyczyn ograniczenia działalności. Aktualnie AvangardCo produkuje 170 mln jaj miesięcznie w porównaniu do 300 mln z wcześniejszych miesięcy jest to drastyczny spadek. Ucierpiała Nie tylko produkcja ale również sprzedaż eksportowa. Aktualnie wynosi ona zaledwie 20 milionów jaj.  W maju 2020 roku było to około 170 milionów. W kraju z 26 ferm pozostało jedynie 13.  Zdaniem giganta dużym ciosem było wstrzymanie linii kredytowych za sprawą działań śledczych ukraińskiego urzędu antykorupcyjnego (NABU). Znalazło to bezpośrednie przełożenie w redukcji sprzedaży eksportowej. Przy jednoczesnym wprowadzeniu ograniczeń pandemicznych, Ukraiński lider stracił 6 z 7 dużych odbiorców zagranicznych (Hongkong, Singapur, Malezja, Irak, Liberia, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie) utrzymując jedynie relacje z Dubajem. Dodatkową przyczyną „cięcia” produkcji przez Avangardco był wzrost cen surowców paszowych. Zdaniem Bakhmatyuka, tak duża redukcja dotychczasowej skali działalności skutkuje wzrostem udziału kosztów stałych w kosztach produkcji jaj. Firma osiągnęła zerowy próg rentowności, a nawet odnotowano wartość ujemną.

Słabość lidera wywiera pozytywny wpływ na ceny jaj 

Zdaniem Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz słabość jednego z największych producentów jaj na świecie ma pozytywny wydźwięk na oferowane ceny na światowych rynkach. Mniejsza podaż jaj sprzyja polskim producentom, którzy od lat zmagają się z konkurencyjnymi cenami ze strony Avangardco. 

„Sądzimy, że sytuacja powoli będzie się normalizować i o miejsca zwalniane przez Avandardco będą walczyły inne ukraińskie przedsiębiorstwa jak choćby Ovostar. „ – zaznacza Izba.

źródło:kipdip.org.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x