czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

Prezydent Duda opowiada się za usprawnieniem handlu z Ukrainą

spot_img

Ostatnia wizyta prezydenta Dudy w stolicy Ukrainy (28.06.2023) oraz rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim były związane z uczczeniem Dnia Konstytucji na Ukrainie.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, prezydent RP Andrzej Duda stwierdził podczas wspólnej konferencji prasowej, że liczy na jak najszybsze zniesienie ograniczeń, aby umożliwić efektywny handel i tranzyt. Andrzej Duda oczekuje stworzenia mechanizmów umożliwiających sprawny handel i tranzyt ukraińskiego importu żywności.

Jednocześnie prezydent Zełenski poinformował, że ma zapewnienia przewodniczącej KE – Ursuli von der Leyen o tym, że ograniczenia w imporcie do krajów UE niektórych towarów (np. zbóż i rzepaku) z Ukrainy nie zostaną przedłużone po 15-września 2023.

W tym samym czasie minister rolnictwa Węgier mówi, że rząd tego kraju chce przedłużyć do końca 2023 r. unijny zakaz importu niektórych produktów rolnych z Ukrainy, w tym kukurydzy i słonecznika.

Cała wypowiedź prezydenta Dudy

Agencja Bloomberg: Dzień dobry, dziękuję za możliwość zadania pytania. Dość różnie odbierana jest kwestia dotycząca Ukrainy – zakaz importu produktów rolnych. W Unii wybrzmiewają nawet takie opinie, by przedłużyć ten zakaz do końca roku. Co o tym myśli rząd Polski? I jakie decyzje są w tej kwestii już podjęte, ewentualnie będą podejmowane? Dziękuję.

Na razie są ustanowione pewne rozwiązania. Ja mam nadzieję, że będzie możliwość, żeby te rozwiązania zostały jak najszybciej zluzowane, żeby umożliwić jak najbardziej swobodny handel. Ale przede wszystkim są kwestie, które muszą zostać uporządkowane – i to wymaga czasu. I ten czas po prostu jest potrzebny po to też, aby uniknąć pewnych zjawisk, które mają bardzo negatywny impakt gospodarczy i społeczny. I to jest kwestia ważna. Stąd była konieczność wprowadzenia tych ograniczeń.

Ale tak jak powiedziałem: liczę na to, że one będą mogły zostać w jak najszybszym terminie zdjęte. Właśnie przede wszystkim poprzez to, że mechanizmy zostaną dobrze wypracowane i będą one umożliwiały skuteczne – bez różnych zjawisk patologicznych – prowadzenie tej wymiany handlowej i prowadzenie tranzytu.

Źródło: www.prezydent.pl

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x