piątek, 22 września, 2023
spot_img

Jaka jest przyszłość polskich gorzelni?

spot_imgspot_img

Dnia 20 czerwca odbyło się wyjątkowe wydarzenie dla branży alkoholu etylowego w Polsce zorganizowane przez Związek Gorzelni Polskich. Była to konferencja pod tytułem „Analiza i perspektywy rozwoju rynku alkoholu etylowego w Polsce w kontekście wdrożenia standardu benzyny E10 oraz programu pomocowego dla gorzelni”. Konferencja odbyła się z udziałem Janusza Kowalskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pełnomocnika Rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich.

Branża gorzelnicza od wielu lat oczekuje na jakiekolwiek wsparcie od państwa. Potencjał polskich gorzelni nie może być dostatecznie wykorzystany, ponieważ nie zapewniają tego regulacje prawne. Jednym z głównych tematów konferencji była możliwość wykorzystania wywaru gorzelnianego w biogazowniach. Dzięki czemu zbędny wywar znalazł by swoje zastosowanie jako substrat w biogazowni. Połączona gorzelnia z biogazownią były by samowystarczalne. Skorzystali by na tym ludzie jak i środowisko. Wielu przedsiębiorców skorzystało z tego rozwiązania i zainwestowali w biogazownie by być bardziej ekologicznym i samowystarczalnym. Podczas spotkania Minister zapowiedział opracowanie i wdrożenie rozwiązań ekonomicznych, by gorzelnie były uzasadnionymi inwestycjami.

Podczas konferencji został również poruszony temat pofermentu. Rząd chce aby poferment stał się jak najszybciej dobrej jakości nawozem, który mogli by wykorzystywać polscy rolnicy w swoich gospodarstwach. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 7 lat, uzyskalibyśmy ponad 60 mln ton pofermentu, co stanowi jedną trzecią nawozów mineralnych, które obecnie są zużywane.

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Agro Show 2023

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x