środa, 24 lipca, 2024
spot_img

Pożar i finansowe problemy

spot_img

Wczoraj (9 września br.), o godz. 15.27, strażacy z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku otrzymali informację o pożarze w budynku należącym do Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek, przy ul. Wojska Polskiego 52 w Bielsku Podlaskim. Na miejsce wysłano 15 zastępów straży, które natychmiast przystąpiły do akcji.

Paliła się nagrzewnica

Jak ustalili strażacy zapaliła się nagrzewnica w wieży suszarni na wysokości około 40 metrów. I mimo, że zadymienie było widoczne z dużej odległości, strażakom dość szybko udało się opanować pożar. Przez kilka następnych godzin trwało dogaszanie ognia i zabezpieczanie obiektu. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a pracownicy opuścili budynek jeszcze przed przybyciem straży pożarnej. Obecnie trwa ustalanie przyczyn zdarzenia i szacowanie strat.

Wcześniejsze problemy Bielmleku

Przypomnijmy też, że o Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w kontekście jej ekonomicznych problemów pisaliśmy już wiele razy. Spółdzielnia ma m.in. poważne problemy z rozliczaniem należności względem rolników – dostawców mleka. Ponadto, prawdopodobnie we wrześniu sędzia komisarz wyda też decyzję i zgodę na sprzedaż jej majątku.  A jeśli zgodzi się na to Rada Wierzycieli, syndyk ogłosi przetarg na sprzedaż majątku, co może stać się już w październiku br. 

Wsparcie dla rolników 

Natomiast rolnicy – dostawcy mleka mają otrzymać pieniądza za dostarczony surowiec. Mogą również liczyć na państwowe wsparcie w spłacie udziałów upadającej spółdzielni Bielmlek.

W tym celu Rząd przyjął specjalne rozporządzenie. O pomoc będą mogli ubiegać się ci dostawcy, którzy w latach 2019-2020 przynajmniej raz zdali mleko do spółdzielni i nie otrzymali zapłaty. Wysokość pomocy nie będzie mogła być wyższa niż 80 procent kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur. Zapisy nowego rozporządzenia przewidują również wsparcie w zakresie spłaty udziałów na jednego spółdzielcę. Pomoc nie będzie mogła być wyższa niż 40 tysięcy zł. Oznacza to, że prawie wszyscy rolnicy, a jest ich około 800, otrzymają kwoty wystarczające na spłatę całości udziałów. W sumie to 20 mln zł.

Źródła: KW PSP w Białymstoku, MRiRW, SM Bielmlek, Polskie Radio Białystok 
Foto: profil
OSP Augustowo na Fb

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x