sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pożar budynku inwentarskiego pod Krotoszynem

spot_img

W poniedziałek 20 kwietnia 2020 roku w godzinach porannych do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego w Biadkach (gmina Krotoszyn). Kłęby dymu widoczne z daleka wskazywały na rozwinięty pożar o dużej intensywności.

Do pożaru zostały zadysponowane 4 zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz pojazdy gaśnicze z jednostek ochotniczych straży pożarnych w Biadkach, Krotoszynie, Orpiszewie i Chwaliszewie.

W momencie dotarcia pierwszego zastępu i przeprowadzeniu rozpoznanie ustalono, że pali się materiał magazynowany pod wiatą połączoną z budynkiem inwentarskim oraz ciągnik rolniczy. Występowało bardzo duże zadymienie utrudniające szczegółowe rozpoznanie.

Przed przybyciem jednostek straży pożarnej właściciel gospodarstwa wyprowadził inwentarz z zagrożonego obiektu oraz podjął nieskuteczną próbę gaszenia pożaru. Ogień zagrażał pozostałym zabudowaniom zlokalizowanym w pobliżu.

Podczas współpracy z właścicielem gospodarstwa strażacy zaobserwowali u mężczyzny zaczerwienienie okolicy twarzy oraz dłoni powstałe w wyniku oddziaływania wysokiej temperatury. Rolnikowi udzielono pomocy medycznej zabezpieczając oparzenia. Do czasu przyjazdu służb medycznych mężczyzna pozostał pod opieką strażaków, którzy również udzielili uczestnikowi zdarzenia wsparcia psychicznego.

Zadysponowany na miejsce pożaru Zespół Ratownictwa Medycznego podjął decyzje o hospitalizacji właściciela gospodarstwa, którego przetransportowano do szpitala.

Po zabezpieczeniu terenu strażacy w początkowej fazie działań podali jeden prąd gaśniczy w obronie zagrożonych obiektów oraz dwa prądy gaśnicze wody w natarciu na palące się materiały zgromadzone pod wiatą magazynową. Po dojeździe kolejnych zastępów zwiększono intensywność podawania środka gaśniczego oraz zorganizowano zaopatrzenie wodne metodą dowożenia. Działania prowadzono na dwóch odcinkach bojowych odpowiednio wykorzystując potencjał ratowniczy zadysponowany na miejsce pożaru.

Po stłumieniu ognia i częściowym oddymieniu obiektu strażacy dogasili zarzewia ognia zlokalizowane za pomocą kamery termowizyjnej oraz usunęli nadpalone materiały zgromadzone pod wiatą.

Materiały palne zostały przewiezione do betonowego silosu ładowarką teleskopową udostępnioną przez właścicieli i dogaszone. Sprawna akcja gaśnicza pozwoliła ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia na pozostałe zabudowania minimalizując straty pożarowe. Po zakończeniu działań obiekt został sprawdzony urządzeniami pomiarowymi, które potwierdziły likwidację zagrożenia. Ewakuowany inwentarz został objęty nadzorem weterynaryjnym. W działaniach trwających łącznie 03 godziny i 48 minut brało udział 9 zastępów straży pożarnej oraz 30 ratowników.

Źródło: www.psp.wlkp.pl/Opracował: asp. Mateusz Dymarski
Zdjęcia: KP PSP Krotoszyn, Portal informacyjny „PKR24.pl”

Ogromny pożar gospodarstwa. Spłonęły maszyny, budynki i zwierzęta. Trwa pomoc w odbudowie!

Ogromny pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników