wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Pomoc na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw!

spot_img

29 marca br. rusza nabór wniosków o przyznanie pomocy na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw w ramach działania „Współpraca” z dofinansowaniem z  budżetu Unii Europejskiej z PROW na lata 2014-2020. Wnioski przyjmować będzie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór potrwa do 12 maja br. 

Dla grup rolników 

O tę formę wsparcia mogą się ubiegać grupy operacyjne na rzecz innowacji (EPI). Zgodnie z zasadami naboru w skład grupy musi wchodzić co najmniej 5 rolników i każdy z nich zobowiązany jest spełniać wymagania określone w przepisach o prowadzeniu działalności:
– w ramach dostaw bezpośrednich, lub
– przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej, lub
– w ramach rolniczego handlu detalicznego, lub
– w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej, lub
– w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w zakresie co najmniej jednego z rodzajów działalności określonych w dziale 10 i 11 Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Organizacja grup EPI

Grupa EPI może posiadać zdolność prawną, a w przypadku jej braku winna działać na podstawie pisemnej umowy spółki cywilnej lub innej umowy. Podmioty wchodzące w skład grupy zobowiązane są zadeklarować wspólną realizację operacji, ubieganie się o przyznanie pomocy. Muszą też wyznaczyć jednego przedstawiciela. Ponadto grupa zobowiązana jest dysponować numerami identyfikacyjnymi nadanymi w: krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Współpraca na lokalnych rynkach

Grupy EPI powinny składać się z niewielkiej liczby podmiotów gospodarczych współpracujących ze sobą na rynkach lokalnych. Podmioty te działając w konkretnym terenie tworzyć będą więzi społeczne między producentami, przetwórcami i konsumentami. W efekcie ma to prowadzić do skrócenia łańcucha dostaw, co ma się bezpośrednio przełożyć  na poprawę jakości produktów (świeżość, niższa cena, jeden pośrednik między producentem a konsumentem).

Budowa, remonty, zakupy 

Wsparcie można otrzymać na utworzenie krótkiego łańcucha dostaw, np. poprzez wdrażanie metod organizacji produkcji, transportu lub marketingu produktów rolno-spożywczych. Pomoc może być przyznana m.in. na:
– budowę, przebudowę lub remont obiektów lub infrastruktury,
– zakup lub instalację nowych maszyn lub urządzeń – w tym środków transportu,
– zakup lub instalację wyposażenia,
– odpłatne korzystanie z maszyn, urządzeń, środków transportu, wyposażenia i nieruchomości w związku z realizacją operacji,
– zakup środków produkcji
– koszty ogólne i bieżące.

Nawet 325 tysięcy złotych

Pomoc będzie przyznawana w formie płatności zryczałtowanej. W okresie realizacji PROW na lata 2014-2020 konkretna grupa może otrzymać ją tylko raz, a jej wysokość wynosi:
– 325 tys. zł, w przypadku gdy w ramach planowanej do realizacji operacji ma zostać zakupiony środek transportu,
– 280 tys. zł w pozostałych przypadkach.
Natomiast budżet ogólny w ramach działania wynosi ponad 23 mln zł.

 Jak wnioskować? 

Wnioski o przyznanie pomocy wraz z wymaganymi dokumentami przyjmuje Centrala ARiMR. Można je złożyć osobiście lub przez pełnomocnika, a także w formie dokumentu elektronicznego wysłanego za pośrednictwem platformy ePUAP albo przesyłką rejestrowaną, nadaną w placówce Poczty Polskiej.
 
Źródło: ARiMR
Foto: Pixabay

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x