poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Polska utrzyma embargo na import ukraińskich zbóż

spot_img

Zakaz importu ukraińskiego zboża do Polski pozostanie w mocy do czasu opracowania nowych przepisów na szczeblu UE, napisał na platformie X minister rolnictwa Czesław Siekierski.

Minister zauważył, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie licencjonowania transportu z jednoczesnym wykorzystaniem szlaków tranzytowych poza Polską. Minister dodał, że zawsze istnieje pewne ryzyko, nawet podczas tranzytu, że część zboża i innych produktów rolnych pozostanie w Polsce.

Blokady na przejściach z Ukrainą są kontynuowane

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała natomiast o sytuacji na granicy z Polską: „Oba kierunki na punktach kontrolnych Rawa-Ruska-Hrebenne, Krakowiec – Korczowa, Jagodzin-Dorohusk są nadal zablokowane.  Rano 2 stycznia 1620 ciężarówek stało w kolejkach w tych trzech kierunkach prowadzących do Ukrainy, większość z nich na przejściach Jagodzin i Rawa-Ruska.

Ukraina przedłuża na 2024 rok obowiązek uzyskiwania zezwoleń na eksport niektórych produktów rolnych

Ukraina osiągnęła kompromis z niektórymi sąsiadami należącymi do UE poprzez wprowadzenie, wspólnie negocjowanych, limitów eksportowych.

Gabinet Ministrów Ukrainy uchwałą z dnia 27 grudnia 2023 r. zatwierdził wykaz towarów objętych licencjami i kontyngentami na rok 2024.

Licencjonowaniu podlega eksport następujących rodzajów produktów rolnych:

 • Pszenica oraz mieszanka pszenicy i żyta (meslin);
 • Żyto
 • Jęczmień
 • Owies
 • Kukurydza;
 • Soja, rozdrobniona lub nierozdrobniona;
 • Nasiona rzepaku lub kalarepy, nawet rozgniatane;
 • Nasiona słonecznika, rozdrobnione lub nierozdrobnione;
 • Olej sojowy i jego frakcje rafinowane i nierafinowane, ale bez zmiany ich składu chemicznego;
 • Oleje słonecznikowy, szafranowy lub bawełniany i ich frakcje, rafinowane lub nierafinowane, ale bez zmiany ich składu chemicznego;
 • Oleje rzepakowe (z rzepaku lub kalarepy) lub oleje musztardowe i ich frakcje, rafinowane i nierafinowane, ale bez zmiany ich składu chemicznego;
 • Makuchy i inne odpady stałe oraz pozostałości otrzymywane podczas ekstrakcji tłuszczów i olejów roślinnych lub mikrobiologicznych, z wyjątkiem odpadów objętych pozycją 2304 lub 2305, nawet mielonych lub niezmielonych, niegranulowanych lub granulowanych.

Źródło: Platforma X, ubn.news, ukragroconsult

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x