środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Polska o połowę zwiększyła wielkość eksportu zbóż w 2023 roku

spot_img

Wstępne dane Ministerstwa Finansów pokazują, że w 2023 roku wyeksportowaliśmy rekordowe 13,714 mln ton zbóż i produktów zbożowych za kwotę 3,548 mld euro. Dla porównania, w 2022 rok nasz eksport zbóż sięgnął 9,217 mln ton o wartości 3,141 mld euro. W 2021 było to: 7,196 mln ton o wartości 1.508.644 euro. Oznacza to wzrost naszego eksportu ziarna w skali roku aż o 49% – liczonego w tonach i o tylko 13% (ceny mocno spadły) wyrażonego w walucie euro.

W 2023 roku gwałtownie wzrósł wolumen eksportu wszystkich zbóż

W minionym roku prawie podwoił się eksport pszenicy, do 6,97 mln ton. Drugim co do wielkości eksportu zbożem była kukurydza – 4,57 mln ton, przy wzroście eksportu o 17%.

Bardzo mocno, bo o ponad połowę, zwiększył się w skali roku eksport naszego żyta (680 tys. ton) i jęczmienia (477 tys. ton).

Polski eksport zbóż i przetworów zbożowych:

Odbiorcami naszych zbóż były najczęściej Niemcy i kraje afrykańskie

Nasz zachodni sąsiad odpowiada za blisko połowę wolumenu naszego eksportu pszenicy (wyprzedza Nigerię) i ponad 1/3 eksportu (wyprzedza Holandię) w przypadku kukurydzy.

Źródło: MRiRW za Min. Fin.

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x