wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Polska jest jednym z niewielu krajów w UE, gdzie diesel jest jeszcze droższy od benzyny

spot_img

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 29-go marca 2023, cena netto benzyny 95-oktanów wzrosła o 12 groszy za litr (-12 groszy tydzień wcześniej), ale diesel potaniał o symboliczny gros (-13 groszy tydzień wcześniej).

Ostatnie zmiany cenowe sprawiły, że od początku 2023 benzyna w hurcie drożeje już o 14 gr/l (Pb95), ale diesel potaniał w tym czasie o 68 groszy (bez VAT). Przyczyna w zmianie relacji cenowych dwóch głównych paliw wynika ze spadku zużycia oleju opałowego do celów grzewczych, które to paliwo jest bliźniaczo podobne do ON. W stosunku do końca 2022 roku mocno potaniały główne surowce energetyczne (gaz ziemny i węgiel), ale też i ropa. Tempo spadków cen ON w Europie jest szybsze niż u nas, stąd w olbrzymiej większości krajów UE diesel jest już od kilku tygodni tańszy od popularnej 95-ki.

Tym razem tygodniowy wzrost cen benzyn w hurcie wynika z odbicia w górę na rynku ropy. Notowania giełdowe ropy Brent zaliczyły 20-go lutego 15-miesięczne minima nieco powyżej 70 usd/b. Od wspomnianego dołka ropa umocniła się o ok 10% do ok. 78,8 usd/b w środowe popołudnie (29.03.2023).

Tymczasem kurs dolara prawie się nie zmienił w skali tygodnia. W środę (29-go marca) usd wyceniany jest na ok. 4,32 zł. Kursy walut mają duże znaczenie dla cen, ponieważ Polska importowała w 2022 roku aż 30% diesla, 23% zużywanych w kraju benzyn i prawie cały LPG.

Ceny na stacjach paliw:

Według e-Petrol w połowie 13-go tygodnia 2023 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,62 zł/l i 6,75 zł/l. Oznacza to, że cena popularnej 95-ki spadła o 4 grosze, a ON potaniał o 14 groszy za litr w skali tygodnia. W Polsce cena diesla dopiero zbliża się do ceny benzyny, podczas gdy w skali całej UE średnia cena oleju napędowego od kilku tygodni jest niższa od ceny średniej Pb-95.

Ceny średnie paliw w detalu: 22-03-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,26 zł/l ( -9 gr/l);
• Pb95: 6,62 zł/l ( -4 gr/l);

• ON: 6,67 zł/l ( -14 gr/l);
• LPG: 3,14 zł/l ( -1 gr/l).

Ceny paliw w kraju (na wykresie):

Ceny paliw mocno spadły od swoich historycznych maksimów z ubiegłego roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca) i są najczęściej poniżej tych sprzed roku. Jednak porównywanie cen w skali roku ma teraz niewielki sens, ponieważ rok temu byliśmy na początku wojny na Ukrainie. Lepszym porównaniem jest pokazanie zmiany w stosunku do okresu sprzed wybuchu konfliktu. Okazuje się, że na stacjach ciągle płacimy za dwa główne paliwa o 1,3-1,4 zł/l więcej niż w tygodniu sprzed najazdu Rosji na Ukrainę. Częściowo winny temu jest wysoki kurs USD/PLN, który tuż przed wybuchem wojny utrzymywał się poniżej 4,0 zł, czyli ponad 30 groszy niżej niż teraz. Jednak 15% spadek cen ropy w tym czasie powinien obniżyć ceny poniżej tych sprzed wybuchu wojny.

Zmiany cen paliw w skali roku i od wybuchu wojny na Ukrainie:

Zmiana (%) notowań ropy Brent i kursu USD/PLN w stosunku do 20.02.2022 (przed wybuchem wojny na Ukrainie:

Marże stacji paliw:

W połowie 13-go tygodnia 2023 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga dla ON 11 gr/l (25 gr/l – tydzień wcześniej) i 5 gr/l dla Pb95 (tydzień wcześniej 25 gr/l). 

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w kilku poprzednich latach.

W ostatnim tygodniu różnica w cenie hurtowej diesla do benzyny zbliżyła się do 5 groszy:

Ceny paliw w Unii Europejskiej (dane są wyrażone w euro, dotyczą cen płaconych przez konsumentów i zawierają obciążenia podatkowe):

Trzeba stwierdzić, że dane KE pokazują w Polsce jedne z najniższych cen paliw w całej Unii Europejskiej. Jesteśmy jednak jednym z nielicznych krajów w których diesel jest ciągle droższy od benzyny.

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x