środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pojawiło się rozporządzenie ws. stosowania pestycydów. Rolnicy będą musieli ograniczyć ich stosowanie o 50%

spot_img

W środę 22 czerwca br.Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu ograniczenie stosowania pestycydów i ryzyka związanego z nimi w UE, realizując cel strategii „od pola do stołu”. Założenia KE mówią o ich redukcji o 50% do 2023 roku i nie tylko. Z czym będą musieli uporać się rolnicy w nadchodzących latach?

KE zatwierdziła rozporządzenie ws. redukcji stosowania pestycydów

Zgodnie z propozycjami stosowanie pestycydów chemicznych powinno zostać zmniejszone o 50% do końca tej dekady. Zostaną one całkowicie zakazane w newralgicznych miejscach, takich jak parki publiczne i obszary chronione.

Ponadto mają obowiązywać kompleksowe nowe ramy egzekwowania przyjaznej dla środowiska kontroli szkodników, aby zapewnić, że wszyscy rolnicy stosują zintegrowane zarządzanie szkodnikami „IPM”, w którym wszystkie alternatywne metody zwalczania szkodników są uwzględniane w pierwszej kolejności, zanim pestycydy chemiczne będą mogły być stosowane w ostateczności mierzyć.

Dodatkowo zostanie wprowadzony zakaz stosowania wszystkich pestycydów na obszarach wrażliwych i w promieniu 3 metrów od tych obszarów. Do tych terenów kwalifikują się parki lub ogrody publiczne, place zabaw, tereny rekreacyjne lub sportowe, ścieżki publiczne, jak również obszary wrażliwe ekologicznie

Jak poinformowała KE w okresie przejściowym rolnicy będą wspierani przez Wspólną Politykę Rolną UE (WPR). Przez 5 lat państwa członkowskie mogą wykorzystywać WPR do pokrywania kosztów nowych wymogów dla rolników.

Nowe zasady zostaną określone w rozporządzeniu, które jest bezpośrednio wiążące dla wszystkich państw członkowskich.

KE o redukcji stosowania pestycydów

Jak informuje Komisja powodem zaostrzenia przepisów ws. stosowania pestycydów jest powstrzymanie utraty różnorodności biologicznej w Europie oraz ochrona zdrowia, pomoc w budowaniu zrównoważonych systemów żywnościowych zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem, a także zapewnienie trwałego bezpieczeństwa żywnościowego. Uznają, że stawianie czoła wyzwaniom związanym z klimatem i środowiskiem jest najważniejszym zadaniem tego pokolenia.

Istniejące przepisy dotyczące dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (SUD) okazały się zbyt słabe i zostały nierównomiernie wdrożone. Niedawna ocena SUD, a także wnioski ze sprawozdań Trybunału Obrachunkowego i Parlamentu Europejskiego wykazały, że postępy w ograniczaniu zagrożeń i wpływu stosowania pestycydów na zdrowie ludzkie i środowisko były niewystarczające. Zauważyli również niewystarczający postęp w promowaniu zintegrowanego zarządzania szkodnikami oraz alternatywnych podejść lub technik, takich jak niechemiczne alternatywy dla pestycydów, po części dlatego, że już teraz pestycydy chemiczne mogą szkodzić zdrowiu ludzkiemu i nadal przyczyniać się do spadku różnorodności biologicznej na obszarach rolniczych , zanieczyszczają powietrze, wodę i szeroko rozumiane środowisko.

Ograniczenie stosowania pestycydów do minimum 35%

W żadnym wypadku cel krajowy nie może być niższy niż 35%, aby zapewnić, że wszystkie państwa członkowskie ograniczą stosowanie pestycydów. Po dokonaniu przeglądu celów państw członkowskich Komisja może w niektórych przypadkach zalecić państwom członkowskim ustanowienie bardziej ambitnych celów. Komisja może również podjąć dalsze środki w przypadku, gdy krajowe cele zostaną uznane za niewystarczające do osiągnięcia łącznej redukcji o 50% na poziomie UE do 2030 r. Co roku Komisja będzie publikować tendencje zmierzające do osiągnięcia unijnych celów redukcji na 2030 r.- czytamy w komunikacie KE

Jak zaproponowała Komisja postęp w osiąganiu celów można osiągnąć poprzez zastosowanie szeregu następujących działań:

  • Usuwanie z rynku bardziej niebezpiecznych pestycydów;
  • Rozwój i szersze stosowanie alternatywnych technik zwalczania szkodników zgodnych ze zintegrowaną ochroną przed szkodnikami, w tym w szczególności pestycydów biologicznych, takich jak mikroorganizmy;
  • Wsparcie z WPR na inwestycje, doradztwo oraz poprzez płatności obszarowe
  • Wzrost rolnictwa ekologicznego;
  • Rolnictwo precyzyjne i wykorzystanie nowych technologii.

Jak Komisja będzie obliczać zmniejszenie stosowania pestycydów i ryzyko związane z nimi?

Stosowanie pestycydów chemicznych i ryzyko związane z nimi będą mierzone corocznie z wykorzystaniem danych dotyczących sprzedaży środków ochrony roślin (PPP) zgłaszanych Komisji przez państwa członkowskie. Podstawą do obliczenia 50% obniżki będzie średnia sprzedaż z lat 2015, 2016 i 2017, trzech ostatnich lat, dla których dane były dostępne w ogłoszeniu Strategii „od pola do stołu”. Wszystkim substancjom czynnym wprowadzanym do obrotu w postaci środków ochrony roślin przypisuje się jedną z czterech grup, a każdej z grup przypisuje się wagę – wyższe wagi przypisuje się bardziej niebezpiecznym grupom.

Wagi mają na celu zachęcanie do stosowania ŚOR zawierających substancje czynne niskiego ryzyka (z których wiele to substancje niechemiczne) oraz zniechęcanie do stosowania ŚOR zawierających bardziej niebezpieczne substancje (w szczególności niezatwierdzone substancje stosowane w ograniczonym czasie krajowych zezwoleń w sytuacjach nadzwyczajnych).

Stosowanie bardziej niebezpiecznych pestycydów będzie również mierzone na podstawie danych dotyczących sprzedaży środków ochrony roślin (PPP) zgłoszonych Komisji przez państwa członkowskie. Jednak w tym przypadku nie są potrzebne żadne wagi, ponieważ wszystkie należą do tej samej grupy. Opierając się na niedawno osiągniętym wstępnym porozumieniu w sprawie nowych zasad dotyczących statystyk rolniczych (SAIO), Komisja oceni obecną metodologię i może zaproponować nową.

Czy rolnicy będą mogli liczyć na wsparcie ze strony KE?

Jak przedstawiła Komisja w komunikacie państwa członkowskie będą mogły wykorzystać Wspólną Politykę Rolną (WPR) do pokrycia kosztów wszelkich wymogów wynikających z nowych przepisów dla rolników, w tym obowiązkowych praktyk rolniczych nałożonych na mocy przepisów dotyczących integrowanej ochrony roślin dla poszczególnych upraw. Może to zrekompensować wszelkie dodatkowe koszty i zapobiec wzrostowi cen żywności. Wniosek wprowadza ten wyjątkowy środek na pierwsze 5 lat, ponieważ Komisja uznaje potrzebę finansowego wsparcia rolników i innych użytkowników poprzez przejście na zrównoważone stosowanie pestycydów. Dodatkowo w zmianie mają pomóc nowe przepisy umożliwiające również wsparcie finansowe praktyk rolniczych, które wymagają zrównoważonego stosowania pestycydów za pośrednictwem planów strategicznych WPR.

Co sądzicie o wprowadzonych zmianach? Zmiana na plus czy być może wyjdziemy na tym gorzej? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

źródlo: ec.europe.eu

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
1 rok temu

Bardzo dobry artykuł Dziękuję. Chciałbym powiedzieć jeszcze że bioróżnorodność jest konieczna dla zachowania ekosystemów w przyrodzie skąd w następstwie czerpie również organizm ludzki. Z ziemi jesteśmy wzięci i korzeniami głęboko w niej Tkwimy ale gałęzie i to co nad ziemię musi dosięgnąć nieba. Taki jest plan maksimum. Gospodarstwa ekologiczne i szeroko rozumiana PERMAKULTURA może zaradzić wielu problemom cywilizacyjnym. Z danych statystycznych wynika że większa zachorowalność na raka jest na wsi niż w mieście. Świadczy to o tym że nadmierne stosowanie ogólnie pojętej chemii niestety rujnuje nasze zdrowie

Tom
Tom
1 rok temu

Bedzie jak z soja GMO nie można jej uprawiać ale do UE sprowadzać juz tak. Obecnie jest też tak z soja i ze zbożem z Ukrainy. U nas kupuja tylko randap i stosuja środki których niemozna u nas stosować od dawna a soja i zboże i kukurydza jedzie w najlepsze a magazyny na wschodzie Polskisa pełne przed żniwamy. To dla kogo unia wprowadza te zakazy i kto na tym najwiecej skorzysta napewno nie zwykli ludzie.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x