sobota, 24 lutego, 2024

Podatek cukrowy jednak w 2021 roku – tak szybko?

spot_img

Ukryty wątek ustawy

Dziś rano opublikowaliśmy tekst o wątpliwościach Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dotyczących sensu i sposobu wprowadzenia tzw. podatku cukrowego.
Przypomnijmy: w swoim piśmie z 23 lipca 2020 związkowcy wskazywali m.in. na przekroczenie terminów proceduralnych dotyczących przygotowania ustawy o podatku. Sprzeciwiali się też praktyce tzw. wrzutek, czyli dopisywania tematów do treści innych ustaw. Ponadto, z uwagi na obecną sytuację gospodarczą, postulowali wprowadzenie podatku cukrowego dopiero z dniem 1 stycznia 2023 roku.
Jednak, jak się okazuje jeszcze podczas piątkowego posiedzenia (24 lipca br.), Sejm RP zdecydował, że podatek cukrowy obowiązywać będzie od 1 stycznia 2021 r.

Co się stało?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Sejm w kwestii tzw. podatku cukrowego – będącego kluczowym elementem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów – mógł już tylko podjąć zasadniczą decyzję: odrzucić lub przyjąć weto Senatu z 13 marca. Jednak Koalicja rządząca niejako „schowała”, a następnie doprowadziła do przyjęcia stosownej poprawki w innym miejscu, a mianowicie w najnowszej ustawie przeciwcovidowej.
Przeciwko temu protestowali podczas posiedzenia Komisji Zdrowia zarówno przedstawiciele opozycji, jak i Biura Legislacyjnego Sejmu.

Właśnie w Sejmie przegłosowano podatek cukrowy od 1 stycznia 2021. Czyli można wprowadzać poprawkę do ustawy, której nie ma w systemie prawnym państwa. Przysłowiowy Rubikon został przekroczony – skomentował na Twitterze wydarzenia z Sejmu Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Co dalej?

Na obecnym etapie, przegłosowana w piątek w Sejmie ustawa przeciwcovidowa, trafi teraz do Senatu. Następnie (w przypadku wniesienia poprawek lub odrzucenia w całości) wróci do Sejmu. Ostatecznie też trafi na biurko prezydenta, który podejmie decyzję o złożeniu pod nią swojego podpisu lub nie. Do sprawy z pewnością powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: PAP, ZPP, Polska Federacja Producentów Żywności
Foto: Pixabay

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników