poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Podatek cukrowy jednak w 2021 roku – tak szybko?

-REKLAMA-spot_img

Ukryty wątek ustawy

Dziś rano opublikowaliśmy tekst o wątpliwościach Związku Przedsiębiorców i Pracodawców dotyczących sensu i sposobu wprowadzenia tzw. podatku cukrowego.
Przypomnijmy: w swoim piśmie z 23 lipca 2020 związkowcy wskazywali m.in. na przekroczenie terminów proceduralnych dotyczących przygotowania ustawy o podatku. Sprzeciwiali się też praktyce tzw. wrzutek, czyli dopisywania tematów do treści innych ustaw. Ponadto, z uwagi na obecną sytuację gospodarczą, postulowali wprowadzenie podatku cukrowego dopiero z dniem 1 stycznia 2023 roku.
Jednak, jak się okazuje jeszcze podczas piątkowego posiedzenia (24 lipca br.), Sejm RP zdecydował, że podatek cukrowy obowiązywać będzie od 1 stycznia 2021 r.

Co się stało?

Zgodnie z obowiązującym prawem, Sejm w kwestii tzw. podatku cukrowego – będącego kluczowym elementem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów – mógł już tylko podjąć zasadniczą decyzję: odrzucić lub przyjąć weto Senatu z 13 marca. Jednak Koalicja rządząca niejako „schowała”, a następnie doprowadziła do przyjęcia stosownej poprawki w innym miejscu, a mianowicie w najnowszej ustawie przeciwcovidowej.
Przeciwko temu protestowali podczas posiedzenia Komisji Zdrowia zarówno przedstawiciele opozycji, jak i Biura Legislacyjnego Sejmu.

Właśnie w Sejmie przegłosowano podatek cukrowy od 1 stycznia 2021. Czyli można wprowadzać poprawkę do ustawy, której nie ma w systemie prawnym państwa. Przysłowiowy Rubikon został przekroczony – skomentował na Twitterze wydarzenia z Sejmu Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Co dalej?

Na obecnym etapie, przegłosowana w piątek w Sejmie ustawa przeciwcovidowa, trafi teraz do Senatu. Następnie (w przypadku wniesienia poprawek lub odrzucenia w całości) wróci do Sejmu. Ostatecznie też trafi na biurko prezydenta, który podejmie decyzję o złożeniu pod nią swojego podpisu lub nie. Do sprawy z pewnością powrócimy.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: PAP, ZPP, Polska Federacja Producentów Żywności
Foto: Pixabay

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Śledź nas

24,041FaniLubię
0ObserwującyObserwuj
16,800SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników