wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Plon ziarna kukurydzy – mamy nowy rekord!

spot_img

W dniu 26.09.2018 roku w Wiązownicy na Podkarpaciu przy współpracy i inicjatywy połączenia sił trzech europejskich dostawców najlepszych rozwiązań dla rolnictwa: CLAAS, IGP Polska, K+S Polska podjęto próbę pobicia aktualnego (11,149 t/ha, 14% wilg.) oficjalnego Rekordu Polski w plonie kukurydzy uprawianej na ziarno.

Padł nowy rekord

Spotkanie i pobicie rekordu odbyło się na polu produkcyjnym w Gospodarstwie Pani Teresy Sus. Na polu zostało zastosowane nawożenie K+S Polska i zebrano odmiany kukurydzy CODIGIP o FAO 260 oraz CODITIME o FAO 230. Sprawny zbiór wykonany został przy użyciu nowoczesnych maszyn marki CLAAS w tym kombajnu TUCANO z przystawką CORIO CONSPEED, ciągników AXION, ARION. Nad poprawnym przebiegiem wydarzenia pieczę sprawował sędzia z Biura Rekordów. Pokaz rozpoczęto od zbioru odmiany CODITMIE, której pomiar z powodu wystąpienia nieprzewidzianej konieczności wyłączenia części pola ze zbioru nie został zakwalifikowany przez sędziego jako oficjalny rezultat. Kolejną odmianą zebraną bez przeszkód był mieszaniec CODIGIP o FAO 260, który osiągnął imponujący wynik plonu 14,2 t/ha ziarna o wilgotności 14%. Całkowita masa zebrana z powierzchni 1ha w przypadku odmiany CODIGIP wyniosła 17 740 kg ziarna o wilgotności 31,16%.

Serdecznie gratulacje dla pierwszej kobiety, laureatki Pani Teresy Sus zdobycia tytułu oficjalnego rekordu Polski w plonie kukurydzy uprawianej na ziarno.

 

Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x