czwartek, 23 maja, 2024
spot_imgspot_img

PIORiN intensywnie kontroluje uprawy pod kątem GMO

spot_img

Trwa okres, w którym wielu inspektorów PIORiN intensywnie kontroluje uprawy roślin pod kątem obecności GMO. Program wykonywany jest od 2018 roku i określa m.in. jakie gatunki objęte są kontrolą, liczbę kontroli dla poszczególnych województw czy podmioty podlegające kontroli. Jak przebiegły kontrole w tym roku?

Kontrolowanie upraw pod kątem GMO w Polsce

Na plantacjach kukurydzy, rzepaku i soi pracownicy wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa pobierają próby liści, które są badane w Laboratorium Badania GMO Centralnego Laboratorium GIORiN w Toruniu. Szczególny nacisk położony jest na uzyskanie materiału siewnego wolnego od GMO, dlatego niemal 100% plantacji nasiennych w Polsce objętych jest badaniami. Dodatkowo materiał siewny będący w obrocie, również przywożony spoza Polski, objęty jest kontrolą. Kontrolowane są również plantacje produkcyjne.

Ile kontroli upraw wykonano pod kątem obecności GMO?

Plantacje nasienne

W skali kraju skontrolowano 566 plantacji nasiennych, w tym:

  • kukurydzy – 409
  • rzepaku ozimego i jarego – 22
  • soi – 135

Materiał siewny (obrót)

Skontrolowano 483 partie materiału siewnego, w tym:

  • kukurydzy – 284
  • rzepaku ozimego i jarego – 172
  • soi – 27

Plantacje produkcyjne

W skali kraju skontrolowano 1970 plantacji o łącznej powierzchni 11 113 ha, w tym:

  • kukurydzy – 1341 pl. (5 760 ha)
  • rzepaku ozimego i jarego – 567 pl. (4 149 ha)
  • soi – 62 pl. (1 204 ha)

Liczbę kontroli upraw pod kątem obecności GMO przeprowadzoną w poszczególnych województwach dla kontrolowanych gatunków roślin uprawnych przedstawiają wykresy 1- 3:

Polska jest krajem wolnym od upraw GMO

W odniesieniu do kukurydzy przebadano próbki pochodzące z Polski lub EU (Austria, Francja, Niemcy, Słowacja, Rumunia). Wykonano 13 243 analiz i 31 668 analiz jednostkowych.

Kontrola upraw rzepaku dotyczyła próbek pochodzących z Polski, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Austrii. Wykonano 3 148 analiz i 6 910 analiz jednostkowych metodą Real-time PCR.

Trzecim z kontrolowanych gatunków roślin była soja. Próbki do badań pochodziły z 14 województw Polski oraz z Austrii Wykonano 2 745 analiz i 7 066 analiz jednostkowych techniką PCR/ Real-time PCR.

W roku 2022 kontrole prowadzone są w podobnym zakresie jak w roku poprzednim. Po czterech latach wykonywania zadania, kiedy to Inspekcja przeprowadziła ogółem blisko 10 tys. kontroli upraw i przebadała w laboratorium tyle samo prób materiału roślinnego, możemy stwierdzić, że Rzeczpospolita Polska jest krajem wolnym od upraw GMO.

Źródło:PIORIN

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x