piątek, 29 września, 2023

Unijny kontrakt na pszenicę był wyjątkiem w gronie przecenionych zbóż i nasion oleistych w minionym tygodniu

spot_imgspot_img

W skali tygodnia kończącego się 22.07.2022 pszenica z dostawą we wrześniu podrożała o symboliczne 0,25 euro i to mimo piątkowej przeceny o 25 euro (-7%). Neutralne zamknięcie w skali tygodnia możliwe było dzięki dużym zakupom francuskiej pszenicy przez Egipt. W miniony czwartek (21.07.2022), po wcześniejszym anulowaniu przetargu na pszenicę spoza Europy, egipski GASC zakupił po prywatnych negocjacjach 640 000 t pszenicy, z czego 420 000 t pochodzi z Europy (360 tys. ton z Francji), a 220 000 t z Rosji. Kolejnego dnia GASC dokupił jeszcze partę francuskiej pszenicy. Wyjątkowo słabe euro sprzyja francuskiemu eksportowi. Wcześniej Egipt kupił 1,27 mln ton pszenicy zwyczajnej podczas dwóch przetargów zawartych 29 czerwca i 4 lipca, z czego 530 000 ton pochodziło z Francji.

Piątkowa sesja (22.07.2022) zamknęła się dużym spadkiem notowań kontraktów na zboża po obu stronach Atlantyku. Przeceny były wynikiem podpisania czterostronnej umowy (ONZ, Turcja, Ukraina i Rosja) dającej podstawy do przywrócenia eksportu ukraińskich towarów przez czarnomorskie porty. Zdaniem władz Ukrainy kraj ten będzie w stanie zasilić globalną podaż ziarna o 60 mln ton starych i nowych zbóż przez następne 9 miesięcy. Ułatwienia eksportowe dotyczyć też będą rosyjskich zbóż. Chociaż nie wprowadzono dotąd embarga na import zbóż i nawozów z tego kraju, to restrykcje dotyczyły jednak finansowania transakcji, transportu morskiego i ubezpieczenia frachtu.

Okresowe zmiany notowań kontraktów futures

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 22.07.2022)

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło cen: CBoT, Eurnext-Paryż

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x