niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

PILNE! Piątka Kaczyńskiego przyjęta. Czy będzie prezydenckie veto?

spot_img

Około godziny 1.00 w nocy Sejm RP po burzliwej debacie odbywającej się w atmosferze wcześniejszych rolniczych protestów przyjął nowelizację Ustawy o ochronie zwierząt ze wszystkimi propozycjami zawartymi w tzw. Piątce Kaczyńskiego.
W głosowaniu uczestniczyło 449 Posłów. Za nowelizacją ustawy głosowało 356 parlamentarzystów, przeciw było 75 a wstrzymało się 18 Posłów.

Czy Prezes PiS wyciągnie konsekwencje?

Nie można jednak mówić o pełnym sukcesie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Wręcz przeciwnie. Głosowanie uwidoczniło głębokie podziały w Zjednoczonej Prawicy, czyli sejmowej większościowej koalicji partii rządzącej. Przeciw głosowali wszyscy posłowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. W większości wstrzymali się Posłowie Porozumienia. Poza dwoma parlamentarzystami tego ugrupowania, którzy zagłosowali przeciwko przyjęciu nowelizacji.

Minister Ardanowski przeciw ustawie

Mało tego, także w samym PiS nie było jedności. 17 Posłów tego ugrupowania głosowało przeciwko zmianom w ustawie. Co ciekawe w grupie tej znalazł się też Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Wobec Posłów PiS którzy złamali partyjną dyscyplinę Prezes Jarosław Kaczyński już zapowiada analizę sytuacji i wyciągnięcie statutowych konsekwencji.

Kryzys rekonstrukcji Rządu Morawieckiego?

Natomiast Wicemarszałek Sejmu, a zarazem Przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki poinformował o zawieszeniu rozmów koalicyjnych w Zjednoczonej Prawicy na temat rekonstrukcji Rządu. Nie wykluczył też skrócenia kadencji i wcześniejszych wyborów do Sejmu. Pod uwagę brane jest również sformowanie Rządu mniejszościowego składającego się z samych tylko polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Nowelizacja ustawy trafi do Senatu

To jednak nie koniec parlamentarnej procedury. Teraz nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt ma się zająć Senat RP. Dodajmy, że już podczas sejmowej debaty padały zarzuty o zbyt pośpieszne i w wielu miejscach niezgodne z sejmowymi procedurami przygotowanie ustawy i głosowania.
Przypomnijmy też, że nowelizację Ustawy o ochronie zwierząt popiera większość ugrupowań opozycyjnych. Przeciwna jest natomiast prawicowa Konfederacja.

Jakie nowelizacje przyjęto?

Projekt nowelizacji ustawy przewiduje m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra, wzmocnienie społecznej kontroli warunków, w jakich zwierzęta są przetrzymywane, zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców oraz ograniczenie możliwości uboju rytualnego. Projekt zakłada też wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych w celu pozyskania z nich futer, z wyjątkiem królika.

Źródło: Sejm RP
Foto: Pixabay 

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
Karol
3 lat temu

Na rozkazy ameryki , wprowadzono ustawę która zniszczy Polskę . co tu mówić ? Ludziom dali 5x 100zł i Ci sprzedali polskę za drobne

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x