wtorek, 21 marca, 2023

Pierwsze szacunki zakładają 40% spadek zasiewów zbóż jarych na Ukrainie

spot_imgspot_img

Jest to kluczowe pytanie z punktu widzenia kształtowania się światowych bilansów (też cen) zbóż, rzepaku czy słonecznika w nowym sezonie. Pojawiają się pierwsze próby oszacowania przyszłych strat w produkcji, wynikających z faktu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. Szans na zawarcie pokoju na razie nie widać, stąd dużym problemem może być również pielęgnacja, a później zbiory zbóż wysianych jesienią.

Firma konsultingowa APK-Inform ocenia, że areał wiosennych zasiewów zbóż sięgnie tylko 4,7 mln ha i będzie o prawie 40% mniejszy niż rok temu (7,7 mln ha).

APK-Inform przewiduje też, że tylko 5,5 miliona hektarów z 7,6 miliona hektarów obsianych pszenicą ozimą, żytem i jęczmieniem zostanie zebrana w wyniku aktywnych działań wojennych. Oznaczałoby to stratę na poziomie 28% wynikającą tylko z utraty areału.

Wspomniany ośrodek analityczny przewiduje poważniejszy spadek powierzchni upraw rzepaku, ponieważ połowa upraw przypada na aktywne wojennie regiony.

Warto pamiętać, że Ukraina należy do światowej czołówki w produkcji i eksporcie kukurydzy, pszenicy, nasion słonecznika i oleju słonecznikowego.

Andrzej Bąk
Źródło: Reuters

spot_img
Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x