środa, 1 maja, 2024
spot_imgspot_img

Pierwsza taka sytuacja w historii. Ostrowski strażak z tytułem najlepszego na świecie!

spot_img

Adam Spychała, ostrowski strażak zyskał tytuł najlepszego na świecie podczas XXXI Mistrzostw Świata Firefighter Combat Challenge odbywających się w USA (Sandy/Utah). To pierwszy raz w historii gdy Polak, stanął na podium Mistrzostw Świata FOREFIGHTER COMBAT CHALLENGE w kategorii indywidualnej OPEN.

adam spychala najlepszy strazak na swiecie
zdj:gov.pl

Najlepszy strażak na świecie jest z Ostrowa Wielkopolskiego

Podczas XXXI Mistrzostw Świata Firefighter Combat Challenge reprezentacja polskich strażaków odniosła spektakularny sukces. Przez pięć dni zawodów, które rozpoczęły się 10 października, nasza drużyna stoczyła w czterech kategoriach zacięte boje z najtwardszymi strażakami z całego świata. Każdy ze startujących zawodników wziął udział w pięciu bardzo wyczerpujących konkurencjach:

1. wspinaczka z pakietem wężowym po schodach na 6. kondygnację,

2. wciągnięcie 19-kilogramowego zwiniętego węża i umieszczenie go w skrzynce na szczycie 5 piętrowej wieży;

3. symulowane wejście siłowe do budynku poprzez wyważenie drzwi lub rozbicie ściany;

4. przeciągnięcie nawodnionego węża symulującego biegnącego strażaka z wozu w kierunku pożaru;

5. ewakuacja poszkodowanego z pożaru.

Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie wymienione zadania wykonywane były w kompletnym umundurowaniu bojowym i aparacie oddechowym. W startach indywidualnych w kategorii OPEN, I miejsce i tytuł MISTRZA ŚWIATA zdobył Adam Spychała (1:16:20) z KP PSP Ostrów Wielkopolski. Wcześniej osiągał także sukcesy krajowe i europejskie.

„Niemożliwe nie istnieje. To zaszczyt jako pierwszy Polak w historii stanąć na podium Mistrzostw Świata FCC w kategorii indywidualnej OPEN!” – napisał w swoich mediach społecznościowych laureat, który, zdobywając złoty medal, ustanowił swój rekord życiowy 1:16.20

najlepszy-strazak-na-swiecie
zdj:gov.pl

Sukcesy polskiej reprezentacji strażaków podczas XXXI Mistrzostw Świata Firefighter Combat Challenge

W startach indywidualnych w kategorii OPEN, na kolejnych pozycjach uplasowali się:

8. miejsce zajęła Beata Świderska (3:00:06) – OSP Bielawa pow. dzierżoniowski

W kategorii Drużyna (suma trzech najlepszych czasów), polska ekipa w składzie: Adam Spychała, Dawid Rąbczyk, Daniel Toporek, Rafał Bereza, Mateusz Wesołowski zajęła I miejsce zdobywając tytul MISTRZA ŚWIATA.  Czas w jakim ukończyli konkurencję (3:59:15) jest nieoficjalnym rekordem świata.

W kategorii Chief:

1. miejsce i tytuł MISTRZA ŚWIATA zdobył Rafał Bereza.

W kategorii tandem:

2. miejsce i tytuł VICE MISTRZÓW ŚWIATA zdobyli Rafał Bereza wraz ze Adam Spychała

3. miejsce w tandemie kobiet zdobyła Beata Świderska z koleżanką z Ukrainy.

Ponadto, na 9. miejscu uplasował się tandem męski w składzie Dawid Rąbczyk oraz Mateusz Wesołowski.

W kategorii sztafeta:

2. miejsce i tytuł VICE MISTRZYŃ ŚWIATA zdobyła Beata Świderska wraz ze sztafetą żeńską kobiet;

3. miejsce zdobyła sztafeta męska w składzie: Rafał Bereza, Daniel Toporek, Dawid Rąbczyk, Adam Spychała i Mateusz Wesołowski.

źródło:gov.pl