sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pierwsza szczepionka przeciwko ASF zatwierdzona!

spot_img

Wietnamska firma Navetco, we współpracy z naukowcami z Instytutu Badań Rolniczych Stanów Zjednoczonych (ARS), opracowała szczepionkę przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, znaną jako NAVET-ASFVAC, która jest pierwszą na świecie komercyjną szczepionką przeciwko ASF.

Badania nad szczepioną przeciw ASF 

Na konferencji prasowej 1 czerwca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wietnamu wyjaśniło, że badania i produkcja szczepionki we współpracy z ekspertami amerykańskimi rozpoczęły się na początku 2020 roku. Pod koniec listopada 2019 r. Wietnam skontaktował się z USA w celu omówienia współpracy w zakresie badań i produkcji szczepionki w Wietnamie. Pięć miesięcy później Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wietnamu zezwoliło na import zmodyfikowanego wirusa.

„Odkąd w Wietnamie pojawił się wybuch ASF, Sekretariat, Zgromadzenie Narodowe, rząd i premier kierowali drastycznym i synchronicznym wdrażaniem rozwiązań zapobiegawczych i kontrolnych oraz organizowali badania i produkcję szczepionek zapobiegawczych” – powiedział wiceminister Rolnictwo i rozwój obszarów wiejskich Phung Duc Tien 

Naukowcy chcą stworzyć test na obecność ASF

Ministerstwo przyznało również zezwolenie na obrót szczepionki. Oczekuje się, że do końca tego roku w Wietnamie zostaną zarejestrowane 2 kolejne szczepionki przeciwko ASF, opracowane przez AVAC Vietnam Co. i Dabaco Group.

Obecnie trwają prace nad testem, który jest podobny do wykrywania Covid-19 i choroby układu oddechowego bydła. Oczekuje się, że test wykryje wirusa ASF w ciągu 30 minut i pokaże wyniki dzięki łatwej do zauważenia zmianie koloru na pasku papieru.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x