niedziela, 26 maja, 2024
spot_imgspot_img

Piątka Kaczyńskiego – apel i sprzeciw środowisk żydowskich!

spot_img

Europejskie Stowarzyszenie Żydów także odniosło się do prac nad nowelizacją Ustawy o ochronie zwierząt zwaną: „Piątką Kaczyńskiego”.
W odniesieniu do przegłosowanego wczoraj przez Senat RP  vacatio legis dla kontrowersyjnych przepisów dotyczących zakazu uboju rytualnego na potrzeby odbiorców z zagranicy, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów Rabin Menachem Margolin, oświadczył, że jest podbudowany sprzeciwem wobec projektu ustawy. Jednak – jak zaznaczył – nie jest to koniec starań środowisk żydowskich o zniesienie ewentualnego zakazu.

List otwarty w sprawie uboju

Dodajmy, że Rabin Menachem Margolin był też inicjatorem listu otwartego podpisanego przez wielu żydowskich przywódców i parlamentarzystów z całej Europy i Izraela, w którym wyrażono sprzeciw wobec zawartych w projekcie ustawy zapisów o koszernym mięsie. Sygnatariusze listu wezwali też Rząd Rzeczypospolitej do ich odrzucenia.

– Zapisy dotyczące eksportu mięsa koszernego zawarte w tym projekcie ustawy były bardzo surowe – wyznaje Rabin Margolin. – Nie budzi też mojego zdziwienia to, że nie cieszą się one poparciem ze strony polskich rolników i nie wzbudzają entuzjazmu w samym Senacie. Dziękujemy wszystkim senatorom, którzy zareagowali w tak zdecydowany sposób i zajęli pryncypialne stanowisko, a także wszystkim parlamentarzystom i przywódcom żydowskim z całej Europy, którzy zabrali głos w tej sprawie. Jednak batalia jeszcze się nie skończyła. Została tylko odłożona w czasie.

Przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów Rabin Menachem Margolin, w imieniu środowisk skupionych w jego organizacji zapewnił, że nadal sprzeciwiać się będzie  projektowi nowelizacji ustawy. A podłożem takiej postawy jest ugruntowana i przemyślana postawa światopoglądowa.

– W najbliższych tygodniach i miesiącach podwoimy nasze wysiłki, aby obecny stan rzeczy (- czyli brak zakazu uboju rytualnego na potrzeby odbiorców zagranicznych – przyp. red.), pozostał w mocy również po roku 2025 – dodaje Rabin.

Izraelczycy cenią polskie mięso

Przypomnijmy też, że środki masowego przekazu w samym Izraelu bardzo krytycznie odnoszą się do zapisów nowelizacji Ustawy o ochronie zwierząt. Natomiast pochodzące z Polski mięso przygotowane zgodnie z religijnymi nakazami judaizmu  jest tam wysoko cenione i kupowane.   


Źródło: Europejskie Stowarzyszenie Żydów

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x